Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

କୋରାନ୍ ପୋଡ଼ିପରେ ଜଳୁଛି ସ୍ୱୀଡେନ, ମାଲମୋ ସହର ଛାରଖାର

29/08/2020 at 3:26 PM

ମାଲମୋ ୨୯।୮: ଦକ୍ଷିଣ ସ୍ୱିଡେନର ମାଲମୋ ସହରରେ  ଇସ୍ଲାମ ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥ କୋରାନ ପୋଡିକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଦଙ୍ଗା ଉପୁଜିଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ମାଇଗ୍ରାଣ୍ଟ ମୁସଲମାନମାନେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ବ୍ୟାପକ ପୋଡାଜଳା କରିବା ସହ ହିଂସା ଭିଆଇଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ଲାଗି ପୋଲିସ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ବେଳକୁ ବେଳ ଅଣାୟତ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ମିଳୁଥିବା ସୂଚନା  ଅନୁସାରେ ଡେନମାର୍କର ଦକ୍ଷିଣ ପନ୍ଥୀ ନେତା ରାସମୁସ୍ ପାଲୁଦାନଙ୍କର ମାଲମୋରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାର ଥିଲା। ତେବେ ସେ ମାଲମୋ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଅଟକ କରିବାରୁ ସମର୍ଥକ ଷ୍ଟ୍ରାମ କୁରୁସ ଗୋଷ୍ଟୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ କୋରାନ ପୋଡି କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ବ୍ୟାପକ ଦଙ୍ଗା ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇପଡିଛି।

ମାଲମ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନମାନେ ଏକତ୍ରୀତ ହୋଇ ବ୍ୟାପକ ପୋଡାଜଳା ସାଙ୍ଗକୁ ପୋଲିସ ଉପରକୁ ଟେକାପଥର ମାଡ କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ୱିଡେନ ଦଙ୍ଗା ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଣ ମୁସଲମାନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଘଟଣାକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ମାତୃଭୂମିକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଏବେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଥିବା ଲୋକେ ଅଶାନ୍ତିର କାରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକେ ଉଲ୍ଲେଖ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ପୋଡାଜଳା ଓ ଦଙ୍ଗାକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କ ନମାଜ ବୋଲି ଲୋକେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲେଖିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି।

ସ୍ୱୀଡେନ ଏକ ଇସାୟୀ ଦେଶ। ତେବେ ମାଇଗ୍ରେସନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଲାଗି ଅବୈଧ ଶରଣାର୍ଥୀ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶରେ ରହିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ସେମାନେ ଦେଶ ହଁ ଉଜାଡି ଦେଲେଣି। ଯାହା ପ୍ରଶାସନ ଓ ସରକାରଙ୍କ ଲାଗି ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ଆୟତ୍ତ ଲାଗି ପୋଲିସ ପାରୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିବା କହିଛି ।

   Related Posts