Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

ଫେଲ ମାରିଛି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ

1/07/2018 at 10:53 AM

ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନର ସଫଳତା ଖୋଜିବାକୁ ଆମେ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ପଂଚାୟତର କିଛି ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥତ୍ଲୁ। ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦରବ୍ଲକ ବରଦା ପାଳ ପଂଚାୟତର ରୁଗୁଡିସହି, ତଳକୁମ୍ପୁଡି ଏବଂ ଚୁଡାକୁଟା ସାହିକୁ ଯାଇଥତ୍ଲୁ ଆମେ। ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ଘରେ ନିର୍ମ।ଣ ହୋଇଛି ପାଇଖାନା ଘର। କିନ୍ତୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଇଖାନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାନ୍ତି ଲୋକେ। କେଉଘରେ କାଠ ରହିଛିତ ଆଉକେଉଠି ନଡା ଚପର। ବହୁ ପାଇଖାନା ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ପଡିରହିଛି। ଅଧତ୍କାଂଶ ପାଇଖାନାରେ କବାଟ ନାହଁ। ଦେଖତ୍ଲେ ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ପାଇଖାନା ଘର ପାଲଟିଛି ଭୁତକୋଠୀ। ପାଇଖାନା ବ୍ୟବହାର ନକରି ଲୋକମାନେ ଏବେବି ବାହାରକୁ ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏପରି ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପାଣିର ଅଭାବକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଘରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଟିକେ ମିଳିବା କଷ୍ଟ ହୋଉଥିବା ବେଳେ ଶୌଚପାଇଁ ପାଣି କେଉଠୁ ଆସିବ ବୋଲି ଲୋକ କହିଛନ୍ତି । ସରକାର ପାଇଖାନା ଘର କରିଦଳେ ହଲେ ପାଣିର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଲେ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ବାଢିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।
ଅପରପକ୍ଷେ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ସଦର ବିଡିଓ। ଲୋକମାନଙ୍କ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟିକରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ ଏବଂ ପାଣିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନବବୋଲି ବିଡିଓ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts