Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୮୭୧ ମୃତ
  • ||
  • ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଧାନବସ୍ତା ଚୋରି ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ର ପୁନଃ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମଞ୍ଚ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ନାଳରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା କରି ପାଣିରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୪୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୪୧୦୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେୟର ପଦବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ, କଟକ ପଦବୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ
  • ||
  • ମୋରଡା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା ସ୍କର୍ପିଓ, ୪ ଗୁରୁତର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପୁଣି ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍ ଆରମ୍ଭ : ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୮ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||

ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିଦ୍ୟାଳୟ କିନ୍ତୁ ଆଦର୍ଶ ଓ ସ୍ବଚ୍ଛତାର ଉଦାହରଣ, ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

15/02/2020 at 2:25 PM

ନବରଙ୍ଗପୁର ୧୫।୨: ସ୍କୁଲ ପାଚେରୀରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତର ଟ୍ରେନ୍ ବଗି । ଭିତରକୁ ଗଲେ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ନୀତିବାଣୀ । ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ସାମ୍ନାରେ ସଜଡା ହୋଇ ରଖାହୋଇଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୋତା । ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲ ହେଉଛି ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଉପାନ୍ତ ସନ୍ୟାସିଗୁଡା ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ସ୍କୁଲକୁ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଏଭଳି ସଜାଇଛନ୍ତି ସ୍କୁଲର ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ନିଜେ ସଫା ରହି ସ୍କୁଲ ଓ ଗାଁ ପରିବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖୁଛନ୍ତି ।

ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତର ସ୍ବପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ । ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ନାରାକୁ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରୟାସ ।  ନିଜ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ  ଅସଜଡ଼ା ସ୍କୁଲକୁ ସଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ।   ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସନ୍ୟାସୀଗୁଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ଅନାଦ ହରିଜନ ଓ ଅମୀୟ ଶିଶିର ବାଘ ।  ୨୦୦୨ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲରେ ଗତ ୧୪ ମାସ ପୂର୍ବେ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତି  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ପାଚେରୀରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ନାରା ଲେଖାଥିବା ଟ୍ରେନ ବଗି ଭଳି ସଜାଇଥିଲେ ।  

ଭିତର ବଗିଚା ପାଚେରୀରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବା ଓ ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ର ଗଠନ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ନୀତିବାଣୀ ଲେଖା ହେବା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ନାରୀ ଶିକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ, ନାରୀକୁ ସମ୍ମାନ ଭଳି ଅନେକ ବାର୍ତ୍ତା ସହ ସ୍କୁଲକୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ରଖିବା ପାଇଁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଚିତ୍ର ସହ ଭଳିକି ଭଳି ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତର ଚିତ୍ର ଅଙ୍କାଯାଇଛି । ଏ

ହାସହ ସ୍କୁଲ  ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖାଯାଉଛି । ଯାହାଫଳରେ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଉପସ୍ଥାନ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ  ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ସହ ତାଳ ଦେଇ ସ୍କୁଲରେ ନିଜେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଚପଲକୁ  ଗୋଟିଏ କୋଣରେ ସଜାଡି ରଖିବା ସହ ନିଜେ ସ୍ବଚ୍ଛ ରହି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ହାତକୁ ସାବୁନରେ ଧୋଇବା ଓ  ଖାଇବା ପ୍ଲେଟକୁ ସଫା କରୁଛନ୍ତି ।

କେବଳ ସ୍କୁଲ ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖି ନାହାନ୍ତି ଏହି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ । ବରଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀର ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ରର ପ୍ରଭାବ ପୁରା ପରିବାର ଓ ସମାଜ ଉପରେ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଦିନ  ନିଜ ଘର ଓ ଗାଁ ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର  ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଗାଁରେ ସଚେତନ ରାଲି ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ଗାଁ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସଫାସୁତୁରା ରଖୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ।

   Related Posts