Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିଦ୍ୟାଳୟ କିନ୍ତୁ ଆଦର୍ଶ ଓ ସ୍ବଚ୍ଛତାର ଉଦାହରଣ, ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

15/02/2020 at 2:25 PM

ନବରଙ୍ଗପୁର ୧୫।୨: ସ୍କୁଲ ପାଚେରୀରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତର ଟ୍ରେନ୍ ବଗି । ଭିତରକୁ ଗଲେ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ନୀତିବାଣୀ । ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ସାମ୍ନାରେ ସଜଡା ହୋଇ ରଖାହୋଇଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୋତା । ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲ ହେଉଛି ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଉପାନ୍ତ ସନ୍ୟାସିଗୁଡା ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ସ୍କୁଲକୁ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଏଭଳି ସଜାଇଛନ୍ତି ସ୍କୁଲର ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ନିଜେ ସଫା ରହି ସ୍କୁଲ ଓ ଗାଁ ପରିବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖୁଛନ୍ତି ।

ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତର ସ୍ବପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ । ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ନାରାକୁ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରୟାସ ।  ନିଜ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ  ଅସଜଡ଼ା ସ୍କୁଲକୁ ସଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ।   ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସନ୍ୟାସୀଗୁଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ଅନାଦ ହରିଜନ ଓ ଅମୀୟ ଶିଶିର ବାଘ ।  ୨୦୦୨ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲରେ ଗତ ୧୪ ମାସ ପୂର୍ବେ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତି  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ପାଚେରୀରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ନାରା ଲେଖାଥିବା ଟ୍ରେନ ବଗି ଭଳି ସଜାଇଥିଲେ ।  

ଭିତର ବଗିଚା ପାଚେରୀରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବା ଓ ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ର ଗଠନ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ନୀତିବାଣୀ ଲେଖା ହେବା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ନାରୀ ଶିକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ, ନାରୀକୁ ସମ୍ମାନ ଭଳି ଅନେକ ବାର୍ତ୍ତା ସହ ସ୍କୁଲକୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ରଖିବା ପାଇଁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଚିତ୍ର ସହ ଭଳିକି ଭଳି ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତର ଚିତ୍ର ଅଙ୍କାଯାଇଛି । ଏ

ହାସହ ସ୍କୁଲ  ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖାଯାଉଛି । ଯାହାଫଳରେ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଉପସ୍ଥାନ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ  ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ସହ ତାଳ ଦେଇ ସ୍କୁଲରେ ନିଜେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଚପଲକୁ  ଗୋଟିଏ କୋଣରେ ସଜାଡି ରଖିବା ସହ ନିଜେ ସ୍ବଚ୍ଛ ରହି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ହାତକୁ ସାବୁନରେ ଧୋଇବା ଓ  ଖାଇବା ପ୍ଲେଟକୁ ସଫା କରୁଛନ୍ତି ।

କେବଳ ସ୍କୁଲ ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖି ନାହାନ୍ତି ଏହି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ । ବରଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀର ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ରର ପ୍ରଭାବ ପୁରା ପରିବାର ଓ ସମାଜ ଉପରେ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଦିନ  ନିଜ ଘର ଓ ଗାଁ ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର  ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଗାଁରେ ସଚେତନ ରାଲି ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ଗାଁ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସଫାସୁତୁରା ରଖୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ।

   Related Posts