Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆଉ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୭୬୦ ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୧୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ନକଲି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ : ମେଡିକାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ତିଆରି ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ବିଷାକ୍ତ ଓ ଅପମିଶ୍ରିତ ମଦ ନେଲା ଜୀବନ ! ସ୍କୁଲ ବାରଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଯୁବତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଯୁବତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରୁ ଗିରଫ ହେଲା ସୁଟର, କୃଷକ ନେତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ କରିଥିଲା ଯୋଜନା, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଉପରେ ଲଦିଲା ଦୋଷ
  • ||

ଭୀଷଣ ଶବ୍ଦ ସହ ଆକାଶରୁ ପଡିଲା ରହସ୍ୟମୟ ଉତ୍ତପ୍ତ ଧାତଵପିଣ୍ଡ : ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ସିଲ, ଚାଲିଛି ଯାଞ୍ଚ

20/06/2020 at 3:47 PM

ଜାଲୋର ୨୦/୦୬ : ରାଜସ୍ତାନ ଜାଲୋର ଜିଲ୍ଲା ସାଞ୍ଚୋରରେ ଜୁନ ୧୯ ତାରିଖରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଘଟିଛି | ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳୁ ଏକ କଲେଜ ନିକଟରେ ଆକାଶରୁ ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପଡିଥିଲା | ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥିଲା | ଉଲକାପିଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ଯୋଧପୁରରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଟିମ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି | ସାଞ୍ଚୋରର ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୭ଟା ରେ ଗାୟତ୍ରୀ କଲେଜ ନିକଟରେ ଆକାଶରୁ ଏକ ପଥର ପଡିଥିଲା | ଫଳରେ ବହୁତ ଜୋରରେ ଶବ୍ଦ ହୋଇଥିଲା | ପାଖାପାଖି ୨ କିମି ଯାଏଁ ଏହି ଶବ୍ଦ ସୁଭିଥିଲା | ସୂଚନା ପାଇ ସାଞ୍ଚୋର ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ୫ ଫୁଟ ଗଭୀର ଗାତରେ ଏକ କଳା ରଙ୍ଗର ଧାତୁ ଭଳି ପଥର ପଡିଥିବାର ଦେଖିଥିଲା | 

ଏହି ଧାତୁ ଖଣ୍ଡକୁ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଏହି ପଥର ତଳେ ପଡିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଗରମ ଥିଲା | ପାଖାପାଖି ୫ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଥରଟି ଗରମ ଥିଲା | ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ପୋଲିସ ତାକୁ ଏକ ଯାରରେ ରଖିଥିଲା ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା | ୨.୭୮ କିଲୋଗ୍ରାମର ଏହି ପଥର ପଡିବାରୁ ମାଟିରେ ୫ଫୁଟ ଗଭୀର ଗାତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | ଆକାଶରୁ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପଡିବା ଘଟଣା ପୁରା ଅଞ୍ଚଳରେ ପବନ ଭଳି ଖେଳି ଯାଇଥିଲା | ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥିଲା | ପଥରଖଣ୍ଡକୁ ସେଠାରୁ ଆଣିବା ପରେ ସେହି ଜାଗାକୁ ସିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି | ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯାଉନାହିଁ | ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ପରେ ହିଁ ସେହି ଜାଗାକୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି | ମାମଲା ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ଓ ପୋଲିସ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆକାଶରେ ବେଳେବେଳେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଉଥିବା କିମ୍ବା ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ଯାହାକୁ ଉଲକାପିଣ୍ଡ କୁହାଯାଏ | ଉଲକାର ଯେଉଁ ଅଂଶ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ନ ଜଳି ପୃଥିବୀରେ ପଡିଥାଏ ତାକୁ ଉଲକାପିଣ୍ଡ କୁହାଯାଏ | ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ରାତିରେ ଅସଂଖ୍ୟ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ଉଲକାପିଣ୍ଡର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ | ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ | କାରଣ ଏହା ଅତି ଦୁର୍ଲଭ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆକାଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ସଂଗଠନ ଓ ସଂରଚନା ଜ୍ଞାନର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ରୋତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | 

   Related Posts