Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ସାମ୍ବାଦିକତା ବୃତ୍ତି ଲାଗି ଭାରତ ଏକ ବିପଦଜନକ ଦେଶ, ପ୍ରତି ୫ଜଣରେ ୩ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ଧମକ୍

15/11/2019 at 10:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ ସାମ୍ବାଦିକତା ଏକ ବିପଦଜନକ ବୃତ୍ତି। ନ୍ୟାନଲନାଲ ୟୁନିୟନ ଅଫ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ (ଇଣ୍ଡିଆ) ଓ ଭିଜନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେକ୍ଷଣରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସର୍ଭେ ବେଳେ ପ୍ରତି ୫ ଜଣରୁ ୩ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ କେଉଁ ନା କେଉଁ ସୂତ୍ରରୁ ଧମକ ମିଳୁଥିବା ଓ ଏଭଳି ଧମକ ବିଶେଷ କରି ସୋସାଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯେପରିକି ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଓ ମ୍ୟାସେଜ୍ ଆପ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପରେ ଦିଆଯାଉଥିବାର  ଜଣାପଡିଛି। 

ଧମକ ଓ ନିର୍ଯାତନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୩୫ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଲାଗି ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ସାମ୍ବାଦିକ ଏଭଳି ଧମକକୁ ଖାତିର କରନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଫେସବୁକ୍ ଓ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲାଗାତର ଧମକ ପାଉଥିବା କହିଛନ୍ତି। ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଏଭଳି ୪୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ମିଳୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।  ସେହିପରି ୧୭ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ରେ ଧମକ ମିଳୁଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନେ ଖବର ଲେଖୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଅଥବା ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ଆଶ୍ୱାସନା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରିକି ବିପଦଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାମ୍ବାଦିକ ନିଜର ଓ ପରିବାରର କିପରି ସୁରକ୍ଷା କରିବେ ସେ ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଶରେ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସର୍ଭେକ୍ଷଣରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୪ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts