Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡର ସ୍ଥାପନା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଜନସ୍ଵାର୍ଥ ମାମଲା, କାଲି ଶୁଣାଣି

12/04/2020 at 5:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗଠିତ ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସୋମବାର ଶୁଣାଣି ହେବ।  ଏକ ଜନସ୍ଵାର୍ଥ ଯାଚିକାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗଠିତ ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ମଧ୍ୟ ଦାନ କରି ପାରିବେ।

କେନ୍ଦ୍ର ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ଥିତି ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପିମଏ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପ୍ରକୋପର ମୁକାବିଲା ଓ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ ଦେବା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଫଣ୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥାନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ଗୃହ ଓ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ଥାନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏସଏ ବୋବଡେ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏଲ ନାଗେଶ୍ଵର ରାଓ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ଏମ,ଏମ, ଶାନ୍ତନଗୌଧରଙ୍କ ପୀଠ କାଲି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡର ସ୍ଥାପନା ବିରୋଧରେ ଓକିଲ ଏମଏଲ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦାୟର ଯାଚିକା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବେ।

ଜନସ୍ଵାର୍ଥ ମାମଲାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପ୍ରେସ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡର ସ୍ଥାପନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୋଭିଡ୍-୧୯ ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ  ଦାନ କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କଲେ। ମାତ୍ର ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ଅଧ୍ୟାଦେଶ କିମ୍ବା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରାଜପତ୍ର ଅଧିସୂଚନା ଜାରି  କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଜନସ୍ଵାର୍ଥ ଯାଚିକାରେ ଫଣ୍ଡରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାପ୍ତ ଦାନକୁ ଭାରତୀୟ ରାଜସ୍ଵରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯାଚିକାରେ ଫଣ୍ଡର ସମସ୍ତ ଟ୍ରଷ୍ଟି ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫଣ୍ଡର ସ୍ଥାପନାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅଦାଲତର ତତ୍ଵାବଧାନରେ ଏସଆଇଟି ଯାଞ୍ଚର ଦାବି କରାଯାଇଛି।

   Related Posts