Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍ କଡରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୮୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ମୋବାଇଲ୍ ଚୋରକୁ ଧରି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁଣାଇବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

23/07/2020 at 2:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୭: ସଚିନ ପାଇଲଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅଯୋଗ୍ୟତା ନୋଟିସକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରାଜସ୍ଥାନ ବାଚସ୍ପତି ସିପି ଯୋଶୀଙ୍କ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ବିରୋଧର ସ୍ବରକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଦମନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଜୋଶୀ ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଚିନ ପାଇଲଟ ଏବଂ ୧୮ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଳବଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଜୁଲାଇ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କପିଲ ସିବଲଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସିପି ଯୋଶୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ସିପି ଯୋଶୀ ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ କୋର୍ଟ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ଜଷ୍ଟିସ ଅରୁଣ ମିଶ୍ର ସିବଲଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ବାଚିତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ? ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସନ୍ତୋଷର ସ୍ବରକୁ ଦମନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଏହିପରି କେହି ନୀରବ ରହିପାରିବେ କି?

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ (ରାଜସ୍ଥାନ) HC କେବଳ ୨୪ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରୁ ‘ନିର୍ଦ୍ଦେଶ’ ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ, କୋର୍ଟ ତାହା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ୟା କେବଳ ଶବ୍ଦରେ ଅଛି କି? ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ‘ଅନୁରୋଧ’ ଥାଏ |

କପିଲ ସିବଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଅଯୋଗ୍ୟତା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ କୁହାଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ସରଳ କଥା ନୁହେଁ, ଏହି ବିଧାୟକମାନେ ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗ୍ରହଣୀୟ କି ନୁହେଁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା । ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ବିରୋଧର ସ୍ବରକୁ ଦମନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

କେଉଁ ଆଧାରରେ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ରାଜସ୍ଥାନ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା କପିଲ ସିବଲଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପଚାରିଛନ୍ତି ? ସିବଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଧାୟକମାନେ ପାର୍ଟି ମିଟରେ ଯୋଗ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହରିୟାଣାର ଏକ ହୋଟେଲ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାର୍ଟି ବିରୋଧରେ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ ଅରୁଣ ମିଶ୍ର ସିବଲଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ବାଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମତଭେଦ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କି ? ଅସନ୍ତୋଷର ସ୍ବରକୁ ଦମନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଏହିପରି କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ କି?

କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆଦେଶ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ସମୟ ବଢାଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାସ କରାଯିବ ନାହିଁ, ଏହା ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆଦେଶ।

ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ରାୟ ପୂର୍ବରୁ ନିଲମ୍ବନ କିମ୍ବା ଅଯୋଗ୍ୟତା ନହୁଏ ତେବେ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ (କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା)।

ରାଜସ୍ଥାନ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବା କପିଲ ସିବଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ଯେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ।

ରାଜସ୍ଥାନ ବାଚସ୍ପତି ସିପି ଜୋଶୀଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ୍ କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଫେନ୍ସ ବିରୋଧୀ ନୋଟିସରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିବାର ସମୟ ବଢାଇବାକୁ କୋର୍ଟ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା କୋର୍ଟର ଅଧୀନରେ ନାହିଁ ।

ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ତରଫରୁ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ କପିଲ ସିବଲ ବୁଧବାର ଦିନ ମାମଲାର ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଶରଦ ଅରବିନ୍ଦ ବୋବଡେଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଗଠିତ ବେଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଶେଷ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ ବୋବଡେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଶୁଣାଣି ହେବ।

ବାଚସ୍ପତି ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶିବିରର ୧୮ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି ।

   Related Posts