Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶୁଣାଣୀକୁ ନା… ସୋମବାର ଶାହିନବାଗ୍ ମାମଲାରେ ବିଚାର କରିବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

7/02/2020 at 2:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୦୨- ଶାହିନବାଗରେ ଚାଲିଥିବା ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ବିରୋଧି  ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଶୁଣାଣି ହେବ । ଶୁକ୍ରବାର  ସାହିନବାଗ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ହଟାଇବା ଲାଗି ତଥା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ଆଦି ସଂପର୍କୀତ ଏକାଧିକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣିକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଏପରି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ । ବିଚାରପତି ଏସ.କେ. କାଉଲ ଏବଂ ବିଚାରପତି କେ.ଏମ୍‌.ଯୋଶେଫଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବୁଝୁଛୁ ସେଠାରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ଏବଂ ସେହି ସମସ୍ୟାର କିପରି ସମାଧାନ ହେବ , ତାହା ଆମେ ଦେଖିବୁ । ଆମେ ତାହା ସଂପର୍କରେ ସୋମବାର ହିଁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବୁ । ସେହି ସମୟ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବୁ ।“  ଆବେଦନ ଉପର ହାଲ୍‌କା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ବ୍ୟାଗ୍‌ରୁ ବିଲେଇକୁ ବାହାରିବାକୁ ଦିଅ ।

ଜଣେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ ଯେତେବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ନିର୍ବାଚନ ୮ ତାରିଖରେ ବୋଲି କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଲେ,ସେତେବେଳେ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କ ଜବାବ ଥିଲା, “  ଠିକ୍‌ ସେଇଥିଲାଗି ତ ଆମେ କହୁଛୁ ସୋମବାର ଏହାର ଶୁଣାଣି କରିବା , କାରଣ ଆମେ ତାହାକୁ ( ନିର୍ବାଚନକୁ ) କାହିଁକି ପ୍ରଭାବିତ କରିବୁ ।“ ଏହା ସହ ମାମଲାଟି କାହିଁକି ପୁଣି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ନଯିବ ସେଥିଲାଗି ଯୁକ୍ତି ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଆସିବାକୁ କୋର୍ଟ ସଂପୃକ୍ତ ଓକିଲଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ତେବେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆହୁରି ବି କହିଥିଲେ, ମାମଲାଟି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି  ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ  ମନେକରନ୍ତି ।

 ଆଇନଜୀବୀ ଅମିତ ସାହାନୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କରିଥିବା ଆବେଦନରେ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ଠାରୁ ସିଏଏ ଆନ୍ଦୋଳନ ଲାଗି ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଶାହିନବାଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସୁଧାରଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନନ୍ଦ କିଶୋର ଗର୍ଗ କରିଥିବା ଅନ୍ୟଏକ ଆବେଦନରେ ଶାହିନବାଗରେ ବସିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଲାଗି ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।ତେବେ ଶନିବାର ଦିଲ୍ଲୀ ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟଗ୍ରହଣ ଥିବାରୁ ସୋମବାର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଚନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଖଣ୍ଡପୀଠ ।

   Related Posts