Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଗୋ ରକ୍ଷକଙ୍କ ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ; ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ କଡା ନିର୍ଦେଶ

3/07/2018 at 10:24 AM

ତଥା କଥିତ ଗୋ ରକ୍ଷକଙ୍କ ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର । ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଆଜି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧିନ ୩ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାନେ ଆଇନ ପାଖରେ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଏବଂ ହିଂସା ର ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ । ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ହିଂସା ଏକ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଖଣ୍ଡପୀଠ ତାହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜ୍ୟର ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି, ଏନେଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବେ । କେହି ଆଇନ ହାତକୁ ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହା ଗୋ ରକ୍ଷକ ବୋଲାଉଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସଂପର୍କୀତ ମାମଲାରେ ଦାୟର ପିଟିସନ ଗୁଡିକ ଉପରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ।ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ଗୋ ରକ୍ଷକଙ୍କ ହିଂସା ଓ ଦାଦାଗିରି ନେଇ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଗୋ ରକ୍ଷକ ନାମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ହିଂସାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହି ବୋଲି କହି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।ଏପରିକି କିଛି ଘଟଣାରେ କାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ହରିୟାନା ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଥିଲେ । ଆଜି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ର, ଜଷ୍ଟିସ ଏ.ଏମ୍.ଖାନୱିଲକର ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଡି.ୱାଇ .ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆହୁରି କଠୋର ଆକ୍ସନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts