Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଶକ୍ତି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

14/04/2020 at 4:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୪: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଜ ରାୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ସେହି ଆଦେଶକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି, ଯିଏ ବିଧାନସଭାରେ ଅଧିବେଶନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଶକ୍ତିର ପରିଧି ଓ ସୀମା ବିଷୟରେ କିଛି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଧିକାର ରାଜନୀତି ହିତ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହଁ, ଯାହା ସେହି ଦିନ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧୀ ମାନିଥାଏ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଶକ୍ତି ବିଧାୟୀ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅସ୍ଥିର କରିବା କିମ୍ବା ବିସ୍ଥାପିତ କରିବା ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହଁ। ଜଣେ ରାଜ୍ୟପାଳ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତି  ରାଜନୈତିକ ବିଚାରଧାରା କିମ୍ବା ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିନଥାନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ରାଜନୈତିକ ପାର୍ଟିର ହିତ ପାଇଁ ନିଜ ଅଧିକାରର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ।

ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ବହୁମତ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେବା ଶକ୍ତିରୁ  ବଞ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ। ତାଙ୍କୁ ଏକ ଉପଲବ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ରୂପେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ। ସରକାରଙ୍କ ମନ ମୁତାବକ ଆଦେଶ ଦେବା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାମ ନୁହଁ। ପୀଠ କହିଛନ୍ତି  ଅନସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ଗୃହରେ ଅଧିବେଶନ ଡକାଇବା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଧିକାର ପରିସରଭୁକ୍ତ। ସେ ଏହାକୁ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ପାର୍ଟି ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵରେ ରହି ବିବେକ ଅନୁଯାୟୀ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଏହି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବା ସମୟରେ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ, ରାଜ୍ୟପାଳ ବହୁମତ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏକ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରଙ୍କୁ  ବିସ୍ତାପିତ କରିବା ନୁହଁ। ସଂପ୍ରତି ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସମୀକ୍ଷା କରି ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ସରକାର ଗଠନ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଉପୁଜିଲେ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜ ଶକ୍ତିର ଉପଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍। ଜଷ୍ଟିସ ଡି ଓ୍ଵାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଓ ହେମନ୍ତ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳ ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ରାଜନେତା ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ ଆଶା ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିଥାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ରାଜନେତାର ଭୂମିକା ନିର୍ବାହନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖୁଛୁ। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଧିକାର କୌଣସି ରାଜନେତାଙ୍କ ବିବାଦରେ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହଁ, ଯାହା ସେହି ଦିନ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ମାନିଥାଏ।

   Related Posts