Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ କମାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରମକୋର୍ଟରେ PIL କରି ଫସିଗଲେ ଓକିଲ: ଗଣିଲେ ୨୫ ହଜାର ଜୋରିମନା

24/10/2018 at 5:59 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୦ :ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ୨୧ରୁ ୧୮ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା କରି  ଫସିଗଲେ ଆଇନଜୀବୀ । ତାଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲା ପାଇଁ ୨୫ ହଜାର ଟଂକା ଜୋରିମନା ଭରିବାକୁ ପଡିଛି । ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନୟାଳୟ ଗତକାଲି ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସର ସମୟ ସୀମା କମ କରିବାକୁ ହୋଇଥିବା ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଆଇନଜୀବୀ ଅଶୋକ ପାଣ୍ଡେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ୨୧ ରୁ ୧୮ କୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଏହି ନିବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଭୋଟ ଦେଇପାରିବ, ଆର୍ମିରେ ଦାଖଲ ହୋଇପାରିବ ତାହେଲେ ବିବାହ କାହିଁକି କରିପାରିବନି |

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ | ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ.କେ.କୌଲଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ବା ଉଦବେଗ ନାହିଁ  ସେତେବେଳେ ମାମଲା କରିବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ।| ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପିଟିସନ ସମ୍ବିଧାନର ଶିଶୁ ମେରେଜ ଆକ୍ଟ, ସ୍ପେସିଆଲ ମେରେଜ ଆକ୍ଟ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମେରେଜ ଆକ୍ଟରକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ | ଏହି ୩ଟି ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପୁଅ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ନିର୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି |

   Related Posts