Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପଳାୟନରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

30/03/2020 at 8:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୩:  କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଶୃଙ୍ଖଳ ଛିନ୍ନ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍ ଡାଉନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଭିନ୍ନ ସହରାଞ୍ଚଳରୁ ଶ୍ରମିକ ଏବେ ଗ୍ରାମ ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଏଣୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଏଥିରୁ କ୍ଷାନ୍ତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ୨ ଓକିଲ କରିଥିବା ନିବେଦନର ସୋମବାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି।

ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂରେ ହୋଇଥିବା ଶୁଣାଣିରେ  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋଲିସିଟର ଜେନେରାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ପକ୍ଷରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାର ନିଜେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପରିସ୍ଥିତିର ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି, ଏଣୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଉଚିତ ହେବନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଟସ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସହରାଞ୍ଚଳରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଯେଉଁଭଳି ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଦେଶର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଲାଗି ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଓକିଲ ରଶ୍ମୀ ବନସଲ ଓ ଅନୁଜ ଗୁପ୍ତା ଆବେଦନ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏବେ ଭୂତାଣୁର ବାହକ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଓକିଲ ଦ୍ୱୟ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜବାବରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୋଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟା ମଧ୍ୟ  ଏଭଳି ପଳାୟନ ଅଟକାଯିବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସରକାର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଏଭଳି ପଳାୟନ ଲାଗି ଉତ୍ସାହିତ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ ମେହେଟା।

ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏସ.ଏ.ବୋବଡେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏପରି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସରକାର ନିଜେ ମାମଲାର ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି ଏଥିରେ କୋର୍ଟ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଭଳି ହେବ।  ତେବେ ଏଥିଲାଗି ସରକାରଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଟସ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତି ଶୁଣାଣି ମଙ୍ଗଳବାର ହେବ। ଏଣୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସରକାର ଷ୍ଟାଟସ ରିପୋର୍ଟ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ।

   Related Posts