Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୀଷଣ ଅବପାତର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଆଜି ଓ ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟ୍ରେଲର ପଛରେ ପିଟିହେଲା ସିମେଣ୍ଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||

ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗାର ୧୭ଦୋଷୀଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଜାମିନ, ଧାର୍ମିକ ଓ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ହେବେ ; ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତକୁ ଆସିବ ରିପୋର୍ଟ

28/01/2020 at 1:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୧: ୨୦୦୨ ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ୧୭ଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଜାମିନ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମସ୍ତ ୧୭ଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଜାମିନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଦୋଷୀ ନିଜକୁ ସାମାଜିକ ଓ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ । ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଇନ୍ଦୋର ପଠାଯିବା ବେଳେ ଓ ଅନ୍ୟ ଦଳକୁ ଜବଲପୁରକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ।  

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇନ୍ଦୋର ଓ ଜବଲପୁରର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତ ୧୭ଜଣ ଦୋଷୀ ଏବେ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି । ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଓ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟର ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ଅନୁପାଳନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କାମ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜାମିନରେ ଥିବା ଦୋଷୀମାନଙ୍କର ଆଚରଣ ଉପରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ସମସ୍ତ ଦୋଷୀ ସପ୍ତାହରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୬ଘଣ୍ଟା ନିଜକୁ ସାମାଜିକ କାମ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଜାମିନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହିକ ଭାବେ ଥାନାରେ ଆସି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇନ୍ଦୋର ଓ ଜବଲପୁରର ଜିଲ୍ଲା ଆଇନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀଙ୍କ ଜାମିନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସର୍ତ୍ତକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

୨୦୦୨ରେ ଗୁଜୁରାଟର ଗୋଧ୍ରା ପରେ ଅନେକ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦଙ୍ଗାରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ହେବା ସହ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରବଳ ପରିମାଣର ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ବେସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts