Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ : ପ୍ରାଇଭେଟ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୁରା ଦରମା ଦେବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ

12/06/2020 at 12:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୬ : କରୋନା ଭାଇରସ ଓ ଲକଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ କାମ ବନ୍ଦ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା କାଟ ନ କରି ପୁରା ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଦଳାଇଛନ୍ତି | ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ତାର ସମାଧାନ ବାହାର କରନ୍ତୁ |

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦରମା ଦେଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରନ୍ତୁ | ଏହି ମାମଲା କମ୍ପାନୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି |

କମ୍ପାନୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ୪ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦରମା ଦେବାକୁ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କରି ନୋଟିଫିକେସନ ଜାରି କରିଥିଲେ |

୧. MHA ଦ୍ୱାରା ସମାଧାନ ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇପାରିବ

୨. ଏହି ସମାଧାନକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଏବଂ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇପାରିବ | ଜୁଲାଇ ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ | MHA ର ଆଦେଶରେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ | ମେ ୧୬ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ MHA ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ୫୪ ଦିନ ପାଇଁ ବଳବତ୍ତର ଥିଲା |

   Related Posts