Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଠୋର ଶବ୍ଦରେ ଭର୍ତ୍ସନା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ : ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଖାଲି ପଦବୀ ପୂରଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଗର୍ଜିଲେ, ଅଦାଲତଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ନକରିବାକୁ ଚେତାବନୀ

6/09/2021 at 2:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୬/୦୯:  ଉଚ୍ଚତମ ନ୍ୟାୟଳୟ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ଧର୍ଯ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା ନକରନ୍ତୁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନଭି ରମନା, ନ୍ୟାୟାଧିଶ ଡିଓ୍ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଓ ନ୍ୟାୟାଧିଶ ଏଲ ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସେଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟାଙ୍କ ଜରିଆରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ । ନିଯୁକ୍ତିରେ କୌଣସି ଅନିୟମିତତା କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବ ହୁଏ ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତ ଅବମାନନାକୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଥିଲେ ଯେ, କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତି ସରକାର ସମ୍ମାନ ଜଣାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ସରକାର କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିବା କହୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କେତେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ସବୁ କୁଆଡେ ଗଲା  ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ତିନୋଟି ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ସେ ଆଇନ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ନ୍ୟାୟାଳୟକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇପାରନ୍ତି ଓ ତାର ଶକ୍ତିକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ସେ ନିଜେ ନିଯୁକ୍ତି କରିପାରନ୍ତି ।

ଶୁଣାଣି ବେଳେ ନ୍ୟାୟାଧିଶ ଏଲ ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ତଳ କୋର୍ଟରେ ନିୟୁକ୍ତି ନକରି ସରକାର ପ୍ରଭାବହୀନ କରିଦେଉଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାର ଆସନ୍ତା ଶୁଣାଣି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ହେବ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts