Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ମନେ ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନର ଆଶା କମ୍ ! ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିପାରନ୍ତି ଚାଷୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

16/12/2020 at 7:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୧୨: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସଂଶୋଧିତ କୃଷିଆଇନ-୨୦୨୦କୁ ନେଇ ଚାଷୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ନିବେଦନର କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଲାଗି ଏକ ପିଟିସନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି।  ଏଥିରେ କୋର୍ଟ ସୋଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ତରରେ ଏବେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଆଶା କମ୍‌ ଏଣୁ ଚାଷୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ନ୍ୟାୟାଧୀଶ ଏସ୍.ଏ.ବୋବଡେଙ୍କ ଅଦାଲତ ଆଗତ ପିଟିସନର ଶୁଣାଣି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିକ୍ଷୋଭରତ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ସରକାର ଆଲୋଚନାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ଫଳାଫଳ ଆସି ନାହିଁ। ଏଣୁ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସରକାର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବୋବଡେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପକ୍ଷ କରିବା ଲାଗି କୋର୍ଟ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତି ଶୁଣାଣି ଡିସେମ୍ବର ୧୭ ଗୁରୁବାର ହେବ।

ରାଜଧାନୀରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକାଧିକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଥିବା, ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍ଥଳରେ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାନସିଂ ରହୁନଥିବାରୁ କୋଭିଡ ବ୍ୟାପିବା ଆଦି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୋର୍ଟ ମାମଲାରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କୁ( ଦିଲ୍ଲୀ, ୟୁପି, ହରିୟାଣା ଓ ପଞ୍ଜାବ) ଜବାବ ତଲବ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ ଶାହିନବାଗ୍‌ ଉଦାହରଣ ଦେବାରୁ ମୁଖ୍ୟନ୍ୟାୟାଧୀଶ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲାରେ କୌଣସି ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଏନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts