Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ଅଯୋଧ୍ଯ ରାୟ ପରେ ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡ ଡାକିଲା ବୈଠକ :୫ଏକର ଜମି ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା

10/11/2019 at 1:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୧୧: ଶନିବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଶର ସର୍ବପୁରାତନ ଏବଂ ବହୁତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି-ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍ ବିବାଦ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଆସିବା ପରେ  ଏହାର ପକ୍ଷକାର ଏହି ରାୟ ଉପରେ ମନ୍ଥନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଲେଣି । ମୁସଲିମ ପକ୍ଷରୁ ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଫର ଫାରୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଯିବ । ବୈଠକରେ ପାଞ୍ଚ ଏକର ଜମି ଦେବା ରାୟ ଉପରେ  ମନ୍ଥନ ହେବ । ବିବାଦୀୟ ଜମିକୁ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନ୍ୟାସକୁ ଦେବା ପାଇଁ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିବା ବେଳେ, ମୁସଲିମ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ଯାରେ ୫ ଏକର ଜମି ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କୁ ଗଠିତ ପାଞ୍ଚଜଣିଆ ପୀଠ ଶନିବାର ଏହି ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ମୁସଲିମ୍ ପକ୍ଷ ବିବାଦୀୟ ଜମିରୁ ନିଜ ମାଲିକାନା ସାବ୍ୟସ୍ଥ୍ୟ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା , ଯାହାଫଳରେ ବିବାଦୀୟ ଜମି ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନ୍ୟାସକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  

ଶନିବାର ଯେତେବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଆସିବା ପରେ ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଗଲା ଯେ ଏହି ରାୟ ଉପରେ  ପୁର୍ନବିଚାର ପାଇଁ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯିବ ନାହିଁ  । ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଫର ଫାରୁକି କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ କହିଥିଲୁ , ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଯାହା ରାୟ ଶୁଣାଇବେ ତାକୁ ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ , ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଆମେ ଆବେଦନ କରିବୁ ନାହିଁ ।  ସେପଟେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ ପର୍ସଲନ ଲ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଜଫରୟାବ ଜିଲାନୀ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ଆମେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ , କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ସମ୍ମାନ କରୁଛୁ ।   

   Related Posts