Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଅଯୋଧ୍ଯ ରାୟ ପରେ ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡ ଡାକିଲା ବୈଠକ :୫ଏକର ଜମି ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା

10/11/2019 at 1:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୧୧: ଶନିବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଶର ସର୍ବପୁରାତନ ଏବଂ ବହୁତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି-ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍ ବିବାଦ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଆସିବା ପରେ  ଏହାର ପକ୍ଷକାର ଏହି ରାୟ ଉପରେ ମନ୍ଥନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଲେଣି । ମୁସଲିମ ପକ୍ଷରୁ ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଫର ଫାରୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଯିବ । ବୈଠକରେ ପାଞ୍ଚ ଏକର ଜମି ଦେବା ରାୟ ଉପରେ  ମନ୍ଥନ ହେବ । ବିବାଦୀୟ ଜମିକୁ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନ୍ୟାସକୁ ଦେବା ପାଇଁ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିବା ବେଳେ, ମୁସଲିମ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ଯାରେ ୫ ଏକର ଜମି ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କୁ ଗଠିତ ପାଞ୍ଚଜଣିଆ ପୀଠ ଶନିବାର ଏହି ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ମୁସଲିମ୍ ପକ୍ଷ ବିବାଦୀୟ ଜମିରୁ ନିଜ ମାଲିକାନା ସାବ୍ୟସ୍ଥ୍ୟ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା , ଯାହାଫଳରେ ବିବାଦୀୟ ଜମି ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନ୍ୟାସକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  

ଶନିବାର ଯେତେବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଆସିବା ପରେ ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଗଲା ଯେ ଏହି ରାୟ ଉପରେ  ପୁର୍ନବିଚାର ପାଇଁ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯିବ ନାହିଁ  । ସୁନ୍ନି ଓ୍ବାକଫ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଫର ଫାରୁକି କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ କହିଥିଲୁ , ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଯାହା ରାୟ ଶୁଣାଇବେ ତାକୁ ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ , ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଆମେ ଆବେଦନ କରିବୁ ନାହିଁ ।  ସେପଟେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ ପର୍ସଲନ ଲ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଜଫରୟାବ ଜିଲାନୀ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ଆମେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ , କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ସମ୍ମାନ କରୁଛୁ ।   

   Related Posts