Sunday, September 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୧୭ ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ପଡିଛି ଖଣି, କାମ ଅଭାବରୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା

ସୁନ୍ଦରଗଡ ୧୨।୦୯-  ୧୭ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଡୋଲାମାଇଟ ଖଣି ବନ୍ଦ ।  ଖଣି ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଲୋକେ ଭଲ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ  । ହେଲେ ଖଣି ବନ୍ଦ ପରେ  ଏବେ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି  । କଂପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବାସ ଗୃହ ଏବେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ।  ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଖତ ଖାଉଛି ।   ଏହା ହେଉଛି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ହାତୀବାରି ପୁରୁଣା ପାଣିରେ ଥିବା ସେଲ୍‌ର ଡୋଲାମାଇଟ ଖଣି କଥା ।

ଖଣି ପାଲଟି ଯାଇଛି କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ। ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହ କଂପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ  ବାସଗୃହ । ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନର ଡୋଲାମାଇଟ ସହ ଚୂନ ପଥର ଖତ ଖାଉଛି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ହାତୀବାରି ପୁରଣା ପାଣିରେ ଥିବା ଡୋଲାମାଇଟ ଖଣିର ଅବସ୍ଥା ଏବେ କହିଲେ ନସରେ । ୧୯୬୩ରେ ଖୋଲିଥିଲା ଡୋଲାମାଇଟ୍ ମାଇନ୍ସ । ୨୦୦୩ରେ ସେଲ୍ ଏହାକୁ  ବନ୍ଦ କରିଦେଲା । ଖଣି ବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ  ସେଲର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଂପାନୀ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଦେଲା । ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ହରାଇଲେ ରୋଜଗାର । ରୋଜଗାର ଯିବା ପରେ ଲୋକେ ଏବେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଅଚଂଳବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଖଣି ଖୋଳିବା ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି ।  ହଲେ ନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେହି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।  ଖଣି ବନ୍ଦକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବୀରମିତ୍ରପୁରର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ । କାହିଁକି ଖଣି ଖୋଳାଯାଉ ନାହିଁ ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ସେଲ ଅଧତ୍କାରୀଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜ୍‌7 ପକ୍ଷରୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା । ସେ କିଛି କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ।  ଯଦି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେବେ କୋଲକତା ହେଡ଼ ଅଫିସ ଯାଆନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ବାରମ୍ବାର ଦାବି, ଆନ୍ଦୋଳନ ହଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣୁନାହିଁ ସେଲ । ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ବେକାରି ଏବଂ ଅପରାଧ ।

61 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର