Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||

କେମିତି ଅଛି ସୁନ୍ଦରୀ ? ବନବିଭାଗକୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ, ଜବାବ ରଖିବେ ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫ୍‌ଓ

23/11/2020 at 3:20 PM

ଅନୁଗୁଳ ୨୩।୧୧: ୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେବ ବନ୍ଦୀ ରହିଛି ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ । ଅଢ଼େଇ ଏକର ପରିସୀମାର ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି‘ସୁନ୍ଦରୀ’ । ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହି ଜଙ୍ଗଲି ପ୍ରକୃତି ଭୁଲିବାକୁ ବସିଲାଣି ବାନ୍ଧବଗଡ଼ର ମହାବଳ ବାଘୁଣୀ । ଉଭୟ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ ଓ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ଟିସିଏର ନିରବତା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିଛି ।

ସାତକୋଶିଆରେ ମହାବଳ ବଂଶବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଧବଗଡ଼ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଆସିଥିଲା ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ । ହେଲେ ସୁନ୍ଦରୀ ଏବେ ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର୍‌ରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ କାଟୁଛି କାହିଁକି? ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଖୁଆଡ଼ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲେ ବି ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ ବାବଦରେ କାହିଁକି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରୁନି? ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ର ଏମିତି ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସେଠାକାର ରେଡ଼୍‌ ଲିଙ୍କସ କନଫେଡ଼େରେସନ୍‌ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାଏର ହୋଇଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ୍‌ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ରିପୋର୍ଟ୍‌ ସହ ବାଘୁଣୀର ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତି ଜଣାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ବନବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ସାତକୋଶିଆ ବନପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ରାମାସ୍ୱାମୀ ପି. ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ୍‌ରେ ପକ୍ଷ ରଖିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏ ନେଇ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ରାମାସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବାରୁ ସେ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ନୋଟିସ୍‌ ଆସିଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ୍‌ରେ ହାଜର ହେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ ୨୮ ତାରିଖରେ ବାନ୍ଧବଗଡ଼ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଉଦ୍ୟାନରୁ ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’କୁ ସାତକୋଶିଆ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ୫୦ ଦିନ ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର୍‌ରେ ରହିବା ପରେ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’କୁ ସାତକୋଶିଆ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଜନବସତି ଇଲାକାରେ ବାଘୁଣୀର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମଗ୍ର ଅଭୟାରଣ୍ୟବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଦେଇଥଲା। ଦୁଇ ଦୁଇଟି ମଣିଷ ଶିକାର କରିବା ପରେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ। ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ବିଗିଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କାରେ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’କୁ ଟ୍ରାଂକୁଲାଇଜ୍‌ କରିଥିଲା ବନବିଭାଗ। ସେଦିନଠୁ ରାଇଗୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର୍‌ ହିଁ ବାଘୁଣୀର ଠିକଣା ପାଲଟିଛି । ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ, ଏନ୍‌ଟିସିଏ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚିଠି ଦିଆନିଆ ଭିତରେ ଉଭୟ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ ଓ ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭବିଷ୍ୟତ ଝୁଲି ରହିଛି।

   Related Posts