Saturday, May 25, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତ-ପାକ୍ ସୀମାରୁ ଫେରିଲା ଜୀବନ ; ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ନିଖୋଜ ଥିବା ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ସୁମିତରାମ ଜଗତଙ୍କୁ ଫେରିପାଇଲେ ପରିବାରଲୋକେ

ନୂଆପଡା ୧୬|୩ : ସୀମାରୁ ଫେରିଲା ଜୀବନ । ଆମେ କହୁଛୁ ନୂଆପଡା ଅଁଳାଯୁବା ଗାଁର ସୁମିତରାମ ଜଗତଙ୍କ କଥା । ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏବେ ସେ ଫେରିଛନ୍ତି । ହଜିଲା ପୁଅକୁ ଫେରିପାଇବା ପରେ ପରିବାରର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ । ସୁମିତରାମଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ସାହିପଡିଶା ଲୋକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି ।

ସୀମାରୁ ଫେରିଛି ଜୀବନ । ୨ ବର୍ଷ ପରେ ହଜିଲା ପୁଅକୁ ପାଇଛନ୍ତି ପରିବାର । ଘରକୁ ବାହୁଡିଛନ୍ତି ନୂଆପଡା ଅଁଳାଯୁବା ଗାଁର ସୁମିତରାମ ଜଗତ । ଏଥିପାଇଁ ପରିବାରର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ । ୩ବର୍ଷ ତଳେ ମାନସିକ ବିକାର ଗସ୍ତ ହୋଇଥିବା ସୁମିତରାମ ୨ବର୍ଷ ତଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଜୋଙ୍କ ଥାନାରେ ଏ ନେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବା ସହ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳିନଥିଲା । ସୁମିତରାମଙ୍କ ଫେରିବା ଆଶା ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ । ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ-ପାକ୍ ସୀମାରୁ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ସୁମିତରାମ ରାଜସ୍ଥାନ ଜୈସଲମେର ଜିଲ୍ଲା ସାକରା ଥାନା ସ୍ଥିତ ପାକ୍ ସୀମା ପାଖରେ ବୁଲୁଥିଲେ । ଭାରତ-ପାକ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ସମୟରେ ସେଠାରେ ସେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ସେଠାକାର ଲୋକେ ସାକରା ଥାନାକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ସନ୍ତ୍ରାସବାଦି ସନ୍ଦେହରେ ଚଳିତ ମାସ ୩ ତାରିଖରେ ସାକରା ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖି ତାଙ୍କୁ ଜେରା କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫଟୋ ଆସିବା ପରେ ତାକୁ ସେଠାରୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକେ ସୀମାବର୍ତ୍ତି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସତ ଜଣାପଡିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରାଇଦେବାକୁ ଲାଗି ପଡିଥିଲେ ସେନା । ଆଉ ବୀର ଯବାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ସୁମିତକୁ ଫେରିପାଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି ।

ସୀମାନ୍ତରୁ ମରଣ ମୁହଁରୁ ଜଣେ ମାନସିକ ବିକାର ଗ୍ରସ୍ତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିବାରୁ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଲୋକେ ।

164 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର