Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିମାନରେ ଆସିଲେ ବି ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଜରୁରୀ
  • ||
  • ଆରଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇଲେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ୍‌ ହେବ
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରିଙ୍ଗ୍‌ ରୋଡ୍ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCରେ ବଢିଲା ରାପିଡ୍ ରେସପନ୍ସ ଟିମ୍ ସଂଖ୍ୟା, ୬୭ଟି ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ୩୯ଟିମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବ ଓଡିଶା
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶୌଚ ସାରି ଫେରିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ମହିଳା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ସେ।ଆ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବର୍ଷୀୟ ବ୍ରେଶାନ ମୁସାଜାଇ: ବାଂଟିଲେ ସଫଳତାର ସୂତ୍ର

5/10/2018 at 8:57 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୫/୧୦: ସେ।ଆ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜ୍ ତରଫରୁ ଆୟେ।ଜିତ ହେ।ଇଥିବା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବହୁ ନାମୀଦାମୀ ବିଦେଶୀ ଅତିଥୀଗଣ ଯେ।ଗଦେଇ ନର୍ସିଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ଆଫାଗାନୀସ୍ତାନ ବ୍ରେଶାନ ମୁସାଜାଇ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ କମିଟିର ସଭାପତି ଡ଼କ୍ଟର କେ କେ ସିଂ ଏବଂ ମାଳଦୀପର  କମିଶନର ଅଫ୍ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ । ଏହି ତିନି ଜଣ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡ଼େଲିଗେଟସ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଶୁଣାଇଥିଲେ ।

ଆଜି କାର୍ଯକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥୀ ଥିଲେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ରେଶାନ ମୁସାଜାଇ । ଜନ୍ମରୁ ସେ ପେ।ଲିଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ ବି ତାଙ୍କୁ ତିନେ।ଟି ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନେ ।  ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ସେ ପଢୁଥିବା ଆମେରିକାନ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଆଫଗାନସ୍ତାନରେ । ପେ।ଲିଓ ଥିବାରୁ ସେ ଦୌଡ଼ି ନପାରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳିର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ୫ ଘଣ୍ଟାପରେ ତାଙ୍କୁ ପେ।ଲିସ୍ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା ।  ଏହି ଘଟଣା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅନେକ ଲେ।କ ଆମେରିକାରେ ରହିଯିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ  ସେଇମାନଙ୍କ ସ୍ବର ହେବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସ୍ବର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାପି ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଆଜି ସେ।ଆ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜ୍ ଏକ କାର୍ଯକ୍ରମରେ ଯେ।ଗ ଦେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ନ ଡ଼ରି ନ ଝୁଣ୍ଟି କିମ୍ବା କାହା ଚାପରେ ନଆସି ଆଗକୁ ବଢିବା ଲାଗି କହିଥିଲେ ।

ସେହିପରି  ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ କମିଟିର ସଭାପତି ଡ଼କ୍ଟର କେ କେ ସିଂ ଏବଂ ମାଳଦ୍ବୀପର କମିଶନର ଅଫ୍ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଡ଼କ୍ଟର ଅଲ୍ଲୀ ଶମିମ୍ ଯେ।ଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୭ ବର୍ଷୀୟ କେ କେ ସିଂ  ଗରୀବ ପରିବାରରୁ ଆସି ସଫଳତାର ସିଡ଼ି ଚଢିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ  ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ  ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଭାବାନ  ଯୁବପ୍ରତିଭା ଭାବେ ପରିଚିତ ପାଇଥିବା ଡ଼କ୍ଟର କେ କେ ସିଂ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହତେ।ତ୍ସାହିତ  ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ  ବେ।ଲି କହିଥିଲେ । ନିଜକୁ ଯେଉଁ କାମ ଦିଆଯାଉଛି ସେ କାମ ନିଜେ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସଫଳତା ବା ବିଫଳାତାର ମାନେ କିଛି ନାହିଁ ବେ।ଲି ସେ କହିଥିଲେ । ସେହିପରି ଡ଼କ୍ଟର ଅଲ୍ଲୀ ସମିମ୍ ଙ୍କ ମତରେ ମାଳଦୀପ ବୁଡ଼ିଯିବ ଯଦି ବିଶ୍ବ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତନକୁ ରେ।କାନଯିବ ବେ।ଲି କହିଥିଲେ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ବହୁ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଥିଲା । ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ନର୍ସିଂ କଲେଜ୍ ର ଆଡ଼ିସନାଲ ଡ଼ିନ୍ ଡ଼କ୍ଟର ପ୍ରଭାତୀ ତ୍ରୀପାଠି, ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଡ଼ିନ୍ ଡ଼କ୍ଟର ଜ୍ୟେ।ତିରଞ୍ଜନ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯେ।ଗଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜ୍ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲା ।

   Related Posts