Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ରକ୍ତ ସଫା କରିବା ସହିତ ଲିଭରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ ଆଖୁ ରସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଅନ୍ୟ ଫାଇଦା

31/07/2021 at 5:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୭ : ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଜୁସ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ତାହା ଫଳ ହେଉ କିମ୍ବା ପନିପରିବା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫଳର ରସ ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଫଳ ଅଛି ଯାହାର ରସ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଆଖୁ ରସ । ଆଖୁରେ ବିଭିନ୍ନ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ । ଆଖୁ କେବଳ ଶୀତଦିନେ ନୁହେଁ ବରଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଆଖୁ ରସରେ ଫ୍ୟାଟ୍ ବହୁତ କମ୍ ରହିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ଶରୀରକୁ କିପରି ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ଏହି ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ :

ଆଖୁ ରସରେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ହାଲୁକା ଲୁଣ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଆଖୁରେ ଫାଇବରର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଥାଏ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଜା ଆଖୁ ରସ ଜଣ୍ଡିସ, ରକ୍ତହୀନତା ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ :

ଆଖୁରେ ଫାଇବରର ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ ମିଳିଥାଏ, ଏହା ସହିତ ଆମ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ପରିମାଣକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ପିଆଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

PunjabKesari

ଲିଭର୍ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ :

ଆଖୁ ରସ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷକରି ଜଣ୍ଡିସ ରୋଗରେ ଆଖୁ ରସ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ । ଏହି ରସ ଲିଭର ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଲିଭର୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଯକୃତକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଇଥାଏ :

ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢିଥାଏ । ଇମ୍ୟୁନିଟି ସିଷ୍ଟମ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଶରୀର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ ।

PunjabKesari

ରକ୍ତ ସଫା କରିଥାଏ :

ଆଖୁରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ସୁକ୍ରୋଜ୍ ରହିଥାଏ ଯାହାକି କୌଣସି କ୍ଷତକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଏହା ସହିତ ଏହା ମୁହଁର ସମସ୍ତ ଦାଗ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଶରୀରର ଅପରିଷ୍କାର ରକ୍ତ ସଫା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ହାଡ ମଜବୁତ କରିଥାଏ :

କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ତତ୍ତ୍ୱ ଆଖୁ ରସରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ହାଡକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

   Related Posts