Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇଗଲାଣି ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା, ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ: ୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି ଚିନି

5/11/2021 at 11:14 AM

ଇସଲାମାବାଦ ୧୧/୦୫: ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦେବାଳିଆ କରିଦେଲେଣି ଇମ୍ରାମ ସରକାର । ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନବାସୀ ପୁଣି ଥରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପାକିସ୍ତାନର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି କଲବଲ କରୁଛି ତାହା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ତାଜୁବ ହୋଇଯିବେ । ଏବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଚିନି ବିକ୍ରି ହେଉଛି ।

ଚିନି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସମଗ୍ର ପାକିସ୍ତାନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚିନି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୫୦ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୩୮.୩୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ନିରନ୍ତର ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନି ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ଏହାର ବର୍ତ୍ତମାନର ଷ୍ଟକ୍ ମାତ୍ର ୧୫ ଦିନ ଅଧିକ ରହିବ ।

ଏହି ସମୟରେ, ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ-ନୱାଜ (ପିଏମଏଲ-ଏନ) ସଭାପତି ଶାହବାଜ ସରିଫ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶାସକ ପିଟିଆଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଶାହାବାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଙ୍କଟ ସତ୍ତ୍ୱେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ତାଙ୍କ ଭାଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଟି କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଭଲ କିଛି କରିବାର ନାହିଁ । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚିନି ମୂଲ୍ୟ ୫ ରୁ ୮ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ହୋଲସେଲ ବଜାରରେ ଚିନି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୪୦ ଟଙ୍କା ପାର୍ କରିଛି । ଜିଓ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିନି ଡିଲର ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିନି ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାବେଳେ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୪୫ ରୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଗତକାଲି ଲାହୋରର ହୋଲସେଲ ବଜାରରେ ଚିନିର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚିନି ଡିଲରମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ବେଆଇନ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । କରାଚିରେ ଚିନିର ପୂର୍ବ-ମିଲ୍ ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୪୨ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି । ଯାହା ପୂର୍ବ ଦିନ ତୁଳନାରେ ୧୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଜିଓ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ୱେଟାରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଚିନି ମୂଲ୍ୟ ୧୨୪ ରୁ ୧୨୯ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

   Related Posts