Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନର ଫୁଟିଲା ମହଙ୍ଗା ବୋମା ! ଦେଶରେ ଏବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଠାରୁ ବି ମହଙ୍ଗା ଚିନି

6/11/2021 at 4:36 PM

ଇସ୍ଲାମାବାଦ ୬।୧୧: ଋଣ ବୋଝ ତଳେ ଦବି ରହିଥିବା ପାକିସ୍ତାନରେ ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁର୍ବିସହ  କରିଦେଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ମୁଦ୍ରା ଏବେ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଆଉ ହିସାବକୁ ଆସୁନଥିବା ବେଳେ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ହାତ ପହଞ୍ଚରେ ନାହିଁ। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଚା ପାଇଁ ଚିନି ବି ପେଟ୍ରୋଲଠୁ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଗଲାଣି। ପାକିସ୍ତାନ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ। ହେଲେବି ଏଠାରେ କେଜିଏ ଚିନି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଢଶହ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି।

 ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ଏବେ ୧୩୮ଟଙ୍କା ୩୦ ପଇସାରେ ବିକା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଚିନି ଦର ଲୋକଙ୍କୁ ବାଧୁଛି । ପାକ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଚାନକ ଦରବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଦରବୃଦ୍ଧି ମୁକାବିଲା କରିବେ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚିନି ଦେଢଶହ ଟଙ୍କା ପାର ହୋଇଯିବା ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ପାକିସ୍ତାନ ସୁଗାର ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ଅନୁସାରେ ପେଶାବରରେ ଚିନି କେଜି ପିଛା ଦର ୧୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଣୁ ଖୁଚୁରା ଦର ଦେଶରେ ୧୪୫ରୁ ଦେଢ଼ଶହ ହୋଇଯାଇଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇକାରୀ ବଜାରରେ ଚିନି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ଦର ୧୨ ହଜାର ୬୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ହେଲେ ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ କଳାବଜାରୀ ଯୋଗୁ ମୂଲ୍ୟ ବଢିଯାଇଛି। ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ କରାଚୀରେ ଚିନି ପାଇକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି କେଜି ୧୪୨ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ଦେଶରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ କେଜି ପିଛା ଦର ଦିନକୁ ୧୨ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ବଢୁଛି। କ୍ୱେଟାରେ ୧୨୪ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଚିନି ଏବେ ୧୨୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବା ଜନ ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ୧୨୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ସବସିଡି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସବସିଡି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ଘିଅ, ଅଟା ଓ ଡାଲି ଉପରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଚିନି ଓ ଅନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଦର ବୃଦ୍ଧି ନୂଆ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

   Related Posts