Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ୯୦ ଟଙ୍କା କାହିଁକି ? ନିଜ ସରକାରକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ବିଜେପି ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ, ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକିବାକୁ ବତାଇଲେ ସୂତ୍ର

8/12/2020 at 4:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୨:   ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ହୁହୁ ହୋଇ ବଡିଚାଲିଛି । ଦର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ବାଧୁଛି । ଅନେକ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୯୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଛି । ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ବିଜେପିର ଅନେକ ନେତା ଏବେ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି । ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୯୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଛି । ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଶୋଷଣ ଅଟେ । ରିଫାଇନାରୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍ ଲିଟର ପିଛା ୩୦ ଟଙ୍କା । ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପରେ ଦାମ ୬୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଲିଟର ପିଛା ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବା ଉଚିତ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମଙ୍ଗଳବାର ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୮୩.୭୧ ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲ ୭୩.୮୭ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଛି । ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୦.୩୪ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲର ଦାମ୍ ଲିଟର ପିଛା ରହିଛି ୮୦.୫୧ ଟଙ୍କା । କୋଲକାତାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୮୫.୧୯ ଟଙ୍କା, ଚେନ୍ନାଇରେ ୮୬.୫୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ଯେ,  ଓପେକରେ ଅଶୋଦ୍ଧିତ ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଦାମରେ ସ୍ଥିରତା ଆସିବ । ଦୈନିକ ଅଶୋଦ୍ଧିତ ତୈଳର ୫ ଲକ୍ଷ ବାରେଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।ଏବେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଦ୍ଧିତ ତୈଳର ଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ତୈଳର ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

   Related Posts