Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

ପାକ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ ଦେଲେ ଏଭଳି ପରାମର୍ଶ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

29/08/2019 at 5:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  କାଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ଭାରତ ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ପାକ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉଡାଣ ଲାଗି ବନ୍ଦ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ପାକ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିବା ଘୋଷଣାରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ବନ୍ଦ ହୋଇଛି କି ନା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି।  ହେଲେ ଏହାକୁ ନେଇ  ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯେଉଁ  ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ପାକ୍  ଏରୋସ୍ପେସ ବନ୍ଦ କରିବା ଭଳି ଭାରତ ତାର  ଆରବ ସାଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜଳମାର୍ଗକୁ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରୁ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ସରକାର ସେଭଳି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି ତେବେ ପାକ୍ ର ପରିସ୍ଥିତି କଣ ହେବ ତାହା ନିଜେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବି କଳ୍ପନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁ  କରାଚୀ ବନ୍ଦର ହୁଏତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇପାରେ। ଯେଉଁ କେତେକ ଜାହାଜ ଯିବେ ସେମାନଙ୍କ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏତେ ବଢିଯିବ ଯେ ପାକିସ୍ତାନରୁ କୌଣସି ପଣ୍ୟ ପରିବହନର ପରିକଳ୍ପନା ବି କରାଯାଇପାରିବନି।

କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ନୁହେଁ ଚୀନ ବି ଏଥି ଯୋଗୁ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାରେ ପଡିଯିବ। ଚୀନ ଓ ପାକ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟରେ ଯାଉଥିବା ଜାହାଜଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ରାସ୍ତା ବଦଳେଇ ଆଫ୍ରିକା ଉପକୂଳ ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିଲାଗି ସେମାନଙ୍କର ବିପୁଳ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ପରିବହନ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବଢିଯିବ। ତେବେ ଭାରତ ଏଭଳି କରିନାହିଁ ତା ନୁହେଁ । ଗତ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଭାରତ ସରକାର କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ସିମେଣ୍ଟ ବୋଝେଇ ୮ଶହ ଜାହାଜ  କରାଚୀ ବନ୍ଦରେ ଦିନ ଦିନ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଯାଇଥିଲେ। ଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନର ସିମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିପୁଳ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା। 

   Related Posts