Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||
  • ଅଭିନେତା ଆଶିଷ ରାୟଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’ ପ୍ରଭାବରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୪୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୫୨୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଲଗାଇ ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଆବେଦନକାରୀ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବିରୋଧ

6/03/2019 at 5:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬|୩: ଭଦ୍ରଲୋକ ବସି  କରିବେ ଅଯୋଧ୍ୟା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ । ତାରିଖ ପରେ ତାରିଖ ଗଡ଼ିବା ପରେ ଶେଷରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଲଗାଇ ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ମାମଲାରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ଥିବା ବେଳେ କୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ମାମଲାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପଡ଼ିବକି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ତାରିଖରେ ହିଁ ପୂରା ମାମଲା ଉପରୁ ପରଦା ଉଠିବ ।

ଅଦାଲତ ବାହାରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ସମାଧାନ ହେବ । ମଧ୍ୟସ୍ଥି ବସି ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦରେ ଫୁଲଷ୍ଟପ୍ ଲଗାଇବେ । ପାଖାପାଖି ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟାର ଶୁଣାଣି ପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ମାମଲାରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ନାଁ ମାଗିଛନ୍ତି ।

 ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲା କେବଳ ଜମି ମାମଲା ନୁହଁ ବରଂ ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ସହ ଜଡ଼ିତ ମାମଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ । ତେଣୁ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ବସି ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ତେବେ ଏହାକୁ ଖୁଲମକୁଲା ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଆବେଦନକାରୀ ତଥା ବିଜେପି ସାଂସଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ସ୍ବାମୀ ।

 ଏସବୁ ଭିତରେ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତିନି ଜଣଙ୍କ ନାଁ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଭାବେ ଦେଇଛି । ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଓ ଜେ.ଏସ. ଖେଅର ଏବଂ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏ.କେ. ପଟ୍ଟନାୟକ । ନିର୍ମୋହୀ ଆଖଡ଼ା ଓ ସୁନ୍ନୀ ୱାକଫ୍ ବୋର୍ଡ କିନ୍ତୁ ଅଦାଲତଙ୍କ ରାୟକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ ବାବର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ନେଇ ଆବେଦନାକାରୀ ଯେଉଁ ଯୁକ୍ତି ରଖିଥିଲେ, ସେଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଟିପ୍ପଣୀ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

 ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ବିବାଦିତ ୨ ଦଶମିକ ୭୭ ଏକର ଜମିକୁ ନିର୍ମୋହୀ ଆଖଡ଼ା, ରାମ ଲଲା ଓ ସୁନ୍ନୀ ୱାକଫ୍ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ଭାବରେ ବାଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ । ତେବେ  ନିର୍ମୋହୀ ଆଖଡ଼ା ଓ ସୁନ୍ନୀ ୱାକଫ୍ ବୋର୍ଡ ଏଥିରେ ସହମତ ନ ହୋଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ମେ ୯, ୨୦୧୧ରେ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ  ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ସହ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ତାରିଖ ପରେ ତାରିଖ ଦେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ।

   Related Posts