Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଋଷରେ ୭ ହଜାର ପକ୍ଷୀଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ମୃତ୍ୟୁ, ଉଡି ଉଡି ଯାଉଛି ଜୀବନ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଖୋଜୁଛନ୍ତି କାରଣ..

4/10/2021 at 12:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୦: ଋଷରେ ଆଜିକାଲି ହଜାର ହଜାର ପକ୍ଷୀଙ୍କର ରହସ୍ୟମୟ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେମାନଙ୍କ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। କ୍ରିମିଆର ଆଜୋଭ ସାଗର କୂଳରେ ଥିବା ଅରାବତ ସ୍ପିଟରେ ମୃତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଶବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଅତି କମରେ ୭,୦୦୦ କଳା ବେକ ଥିବା ଗ୍ରେବସ୍, ସମୁଦ୍ର କପୋତ ଏବଂ ଗୁଲଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି। କ୍ରିମିୟନ ଫେଡେରାଲ ୟୁନିଭରସିଟିର ଗ୍ରିଗୋରୀ ପ୍ରୋକୋପୋଭ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପକ୍ଷୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିଛୁ।

Mysterious bird flu feared to have wiped out 7000 seabirds found dead at border

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ପକ୍ଷୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଏକ ନୂତନ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ। ଭିଡିଓରେ ଏକ ପକ୍ଷୀ ଘୁରି ବୁଲୁଥିବାର ନଜର ଆସିଛି, ଯାହାର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରୋକୋପୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପକ୍ଷୀଙ୍କର ବିଷରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ। ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଏବଂ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ପକ୍ଷୀର ଆଚରଣ ଯାଞ୍ଚ କରିବାରେ ସେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

mysterious death of thousands of birds in Russia

ପ୍ରୋକୋପୋଭ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି। ସମ୍ଭବତଃ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ହୋଇପାରେ। ମାତ୍ର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଫଳାଫଳ କେବଳ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର କାରଣ ପାଇଁ ସେ ଉଭୟ ‘ବିଷ ଏବଂ ପରିବେଶ ପରିସ୍ଥିତି’ର ସମ୍ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

death of thousands of birds in Russia

ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ମରକ୍ୟୁରୀ ସୂଚିତ କରିଥିଲା। ତେବେ ଫେଡେରାଲ୍ ସେଣ୍ଟର ଫର ପଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମୃତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts