Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||

ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପହଞ୍ଚିଲେ ଛାତ୍ର, ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଦାବି

21/07/2020 at 8:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୭: ଦେଶର ୧୩ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୧୨ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩୧ ଛାତ୍ର ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷର ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ୟୁଜିରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦ୍ଵାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରାମାନେ ୟୁଜିସିର ଏହି ଆଦେଶ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବରୁ ରୋକ୍ ଲଗାଇବାକୁ କୋର୍ଟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସିବିଏସଇ ଢାଞ୍ଚାରେ ସେମାନଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ସେମିଷ୍ଟାରର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ନମ୍ବର ଦେଇ ଜୁଲାଇ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଡିଗ୍ରୀ ଦେଇ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ୩୧ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆବେଦନ ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରୁଥିବା ଓକିଲ ଅନୁଶ୍ରା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ସହାୟ କହିଛନ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିପଦ କାରଣରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସଂପ୍ରତି ଘରୁ ବାହାରିବା କଦାପି ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ନାତକ-ସ୍ନାତକତ୍ତୋରର ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ୟୁଜିସିର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୁଲ୍ ଅଟେ। ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରୀନ ଜୋନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏବେ କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କଣ ଥିଲା ୟୁଜିସିର ଦାବି

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି, ଛାତ୍ରଙ୍କ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ସେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି ଯେ, କୌଣସି ବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ନାତକ-ସ୍ନାତକତ୍ତୋର ଛାତ୍ରଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉ ଏବଂ ତତ୍ ଆଧାରରେ ଡିଗ୍ରୀ ଦିଆଯାଉ।

ୟୁଜିସି ଏହି ଆଧାରରେ ଆଦେଶ ଦେଇ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ୟୁଜିସି ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପୂରା ଅନଲାଇନ୍ ହେଉ କି ଅଫଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଉଭୟ ପନ୍ଥା ଆପଣେଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଇବାକୁ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା।

   Related Posts