Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଋଷ୍ ଏବଂ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୬.୪ ଓ ୬.୩ ତୀବ୍ରତା
  • ||
  • କରୋନା କବଳରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଦଙ୍ଗା : ୮ମୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସନ୍ଦୀପ କଟାରିଆ ହେଲେ ବାଟା ଗ୍ଲୋବାଲର ସିଇଓ, ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ମିଳିଲା ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଡିଲା ଟାଟା ସୁମୋ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ବନ୍ଧା ପଡିଛି ଭବିଷ୍ୟତ : Bigstory Followup

4/05/2018 at 8:39 AM

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ମଦନପୁର-ରାମପୁର ବ୍ଲକ ପଲମ ଗାଁର ମେଧାବୀ ହରିଜନ ଛାତ୍ର ଆନନ୍ଦ ଦେବ । ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ମଦନପୁର-ରାମପୁର ସ୍ଥିତ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଠାନ ଶ୍ରୀ ଏଜୁକେସନ କଲେଜରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଞାନ ରେ ପାସ କରିଛନ୍ତି । ହଲେ ବର୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଲେଜ ଫିସ ବାବଦ କୁ୫୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୌଠ କରି ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରକୁ ମାର୍କସିଟ ତଥା ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି । କଲେଜର ବାର୍ଷିକ ଫିସ ୬୫ ହଜାର ହିସାବ ରେ ୨ ବର୍ଷ କୁ ୧.୩୦ ହଜାର । ହଲେ ଆନନ୍ଦ ଦେବ ୭୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୌଠ କରିଛି । ବାକି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ବନ୍ଦା ପଡିଛି । ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ବାପା ସୁବାସ ଦୀପ ଓ ମାଁ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଏଣୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମୁକୁଳାଇବାକୁ ଆନ’ ଗତ 2 ମାସ ହେବ ତାମିଲନାଡୁରେ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଛି ।

ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ପରିବାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ । ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଆଧାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ହଲେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍କୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ମେଟ୍ରିକ ରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖି ଉତିର୍ଣ୍ର ହେଲା ପରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେ ପ୍ରଥମେ ରାୟଗଡା ଓ ପରେ ଲାଞିଗଡ ଠାରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ । ହଲେ ମଦନପୁର-ରାମପୁର ର ଶ୍ରୀ ଏଜୁକେସନ ହରିଜନ ଆଦିବାସୀ ଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଶିକ୍ଷା ବୃତି ଆଶା ଦେଖାଇ ଆନ୍ଦିପଙ୍କୁ କଲେଜ ରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ।ଇଥିବା ପରିବାର ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ଆନ୍ୟପକ୍ଷ ରେ କଲେଜ ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଆନୁଷ୍ଠାନ ଏଣୁ ଟଙ୍କା ନ ଦଲେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ୨୦୧୬ ରୁ ଆଡି ବସିଛି । ଫଳରେ ଅର୍ଥ ଅଭାବ ଏକ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆନିଶ୍ଚିତାକୁ ଠେଲି ଦେଇ ୨ ବର୍ଷ ନଷ୍ଟ କରି ସାରିଛି ।

ସରକାର ଆଦିବାସୀ ଓ ହରିଜନ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ଶିକ୍ଷା ବୃତି ଆଶା ରେ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଟାନ ଗୁଡିକ ପ୍ରଥମେ ଏଭଳି ଗରିବ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ନାମ ଲେଖାଇ ଦେଉଥିବା ବଳେ ବୃତି ଟଙ୍କା ନ ମିଳିଲେ ଏହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଘୋରଇ ଫିସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏବଂ ଯେଉ ଘୋରଇ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଠାନର ମୋଟା ଫିସ ବାନ୍ଦିବାକୁ ଆସମର୍ଥ ସେମାନେ ଆନ୍ଦିପ ଭଳି ବନ୍ଧା ପଡୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

   Related Posts