Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ ବନ୍ଦ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ସୋର : ସରିଥିଲା ନିର୍ବନ୍ଧ, ହେଲେ ପଡିପାରିଲାନି ହାତଗଣ୍ଠି, ଶେଷରେ କାହିଁକି ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ ?
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଛନ୍ତି ୧୩ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଧଳା ବାଘୁଣୀ ଓ କଳା ବାଘ ସାମିଲ
  • ||
  • ସୋର : ରୂପା ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି ନେଇଗଲେ ଚୋର, ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ବି ଲୁଟ୍
  • ||
  • କଟକ : କୁମ୍ଭମେଳା ଫେରନ୍ତା ୧୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କଡାକଡି
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରତିବାଦ, ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ହେବ ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିଯାତ, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉପରେ ରହିବ ନଜର
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ପୋଲିସ-ନକ୍ସଲ ଗୁଳିବିନମୟ : ଜଣେ ନିହତ, ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମହୁଲ ବୋଝେଇ ମିନିଟ୍ରକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ହେବ ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିଯାତ, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉପରେ ରହିବ ନଜର
  • ||

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନବାଣରେ ଘାଇଲା ହେଲେ ରାକେଶ ଟିକାୟତ, ଜବାବ ନଦେଇ ମାଇକ୍‌ ବନ୍ଦ କରାଇଦେଲେ

6/03/2021 at 3:48 PM

ଝଜର ୦୬/୦୩: ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ୍‌କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ୧୦୦ ଦିନ ପୂରିସାରିଛି। ସରକାର ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାରି ପାରିନାହିଁ। ସେପଟେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାରି ଭିତରେ ହରିୟାଣାର ଝଜର ଜିଲ୍ଳାରେ ଢ଼ାଂସା ବର୍ଡରରେ ଚାଲିଥିବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କୁ ପଚାରିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିଛି।

କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି ଚୁପ କରାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଜବାବ ଦେଇପାରିନଥିଲେ ରାକେଶ ଟିକାୟତ। ଏହାପରେ ସେଠାରେ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଥିଲା। ଜବରଦସ୍ତି ଛାତ୍ରଙ୍କ ମାଇକ୍‌ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥଲା। ମଞ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚି ଛାତ୍ରୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ, ‘କୃଷି ଆଇନ୍‌ ପାଇଁ କଣ ସବୁ କ୍ଷତି ହେବ ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଲେ। ଦାବି ପୂରଣ ନହେବା ଯାଏ କୃଷକ ପଛକୁ ହଟିବେନି ବୋଲି କହିଲେ।’

ଏହା ସହ ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ, ‘ମୁଁ ପଚାରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯଦି କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୃଷକ କିମ୍ବା ସରକାର ଏକ ପ୍ରତିଶତ ବା ୦.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପଛକୁ ନହଟନ୍ତି ତେବେ ସମାଧାନ କେମିତି ହେବ। ଏହି ଉତ୍ତର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦରକାର। ଏହା ଦ୍ବାରା ଯୁବକ ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୋଇପାରିବ।’

ଏହା ସହ ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ହିଂସାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ। ସେଦିନ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ଯଦି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ସାମିଲ ନଥିଲେ, ସରକାର ସାମିଲ ନଥିଲେ ତେବେ ଦାୟୀ କିଏ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କୁ ଛାତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ପଚାରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରୁ ମାଇକ୍ରୋ ଫୋନ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହ ତାଙ୍କ ମାଇକ୍‌ରେ ସାଉଣ୍ଡ କମ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଶୁକ୍ରବାର ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଝଜରରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ବିନୋଦ ଗୁଲିଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିଲା। ମଞ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାକୁ ମାଇକ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେମିତି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ମାହୋଲ ଗରମ ହୋଇଥିଲା। ପରେ କେତେ ଜଣ କୃଷକ ଏବଂ ମହିଳା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୁଝାବାକୁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

   Related Posts