Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବ କେବେ ? ସାରା ଦେଶରେ ମନ୍ଦିର-ମସଜିଦ-ଗିର୍ଜା ଖୋଲିଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବନ୍ଦ, ଘଣ୍ଟ ବାଡେଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲା ଓଡ଼ିଶା ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସଂଘ

16/11/2020 at 7:59 AM

ପୁରୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଦାବି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ପୁରୀରେ ଘଣ୍ଟା ବାଡ଼େଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ଓଡ଼ିଶା ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସଂଘ । ସାରା ଦେଶରେ ମନ୍ଦିର ମସଜିଦ ଗିର୍ଜା ଖୋଲିଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ରଖି ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ମଲ୍ ଖୋଲିଛି, ଷ୍ଟଲ ଖୋଲିଛି, ରାଲି ହେଉଛି, ବାର ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବି ଚାଲୁଛି। ସବୁଠି ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରୁଛି, କେବଳ ମନ୍ଦିର ମସଜିଦ୍ ଗିର୍ଜାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ରକ୍ଷାର ଭୟ। ଘଣ୍ଟ ବାଡ଼େଇ ବାଡ଼େଇ ଘଣ୍ଟ ଫାଟିଗଲାଣି କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଦ ଭାଙ୍ଗୁନି, ଦିଅଁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ମିଳୁନି। ଏମିତି କିଛି କ୍ଷୋଭ ଭରା କଣ୍ଠରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଉଛନ୍ତି ନିଜର ଆବେଗ। ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସିଂହଦ୍ବାର ସାମ୍ନାରେ ଘଣ୍ଟ ପିଟି ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ଲାଗି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ସେବାୟତଙ୍କୁ କୋଭିଡ଼ ସହାୟତା ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ସେବାୟତ ସଂଘ। ପୁରୀ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ଆଗରେ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଘଣ୍ଟ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ। ଏମିତି କିଛି ନଭେମ୍ବର ଗାଇଡଲାଇନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଭକ୍ତ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବ୍ୟାକୁଳ ହେଉଛି, ହେଲେ ଗାଁ ଗହଳିର ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଐତିହ୍ୟ ସଂପନ୍ନ ମନ୍ଦିର ସବୁଥିରେ ତାଲା ପଡ଼ିଛି। ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଏବଂ ପଞ୍ଚୁକରେ ପୁରୀରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହେବା ଭୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କଟକଣାକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ସରକାର। ହେଲେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ସବୁ ମନ୍ଦିର ମସଜିଦ ଗିର୍ଜା ଯେଉଁଠାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ରକ୍ଷା କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବନି । ହେଲେ ସେଠାରେ କାହିଁକି ମନ୍ଦିର ଖୋଲୁନି ସେନେଇ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା କଟକଣା ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କିଛି ସଂଖ୍ୟାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

 ଦେଶର ଅନ୍ୟଭାଗରେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିଲାଣି। ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ମନ୍ଦିର ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଖୋଲିଲାଣି, ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ସେଠାରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲାରହିଛି। ମଥୁରା, ଅକ୍ଷରଧାମ, ସାବରିମାଲା, ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ଖୋଲିସାରିଲାଣି। ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା କଟକଣା ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ କରୋନା ପାଇଁ କଟକଣା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୦୦ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

   Related Posts