Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆଉ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୭୬୦ ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୧୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ନକଲି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ : ମେଡିକାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ତିଆରି ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ବିଷାକ୍ତ ଓ ଅପମିଶ୍ରିତ ମଦ ନେଲା ଜୀବନ ! ସ୍କୁଲ ବାରଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ
  • ||

ଭଦ୍ରକରେ ଅଦ୍ଭୁତ ଘଟଣା: ଆପେ ଆପେ ଘରେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ, ଜଣେ ଝିଅ ଯେତେବେଳେ କହୁଛନ୍ତି ‘ମୋ ଦେହ ଜଳୁଛି, ଆଖି ଜଳୁଛି’ ସେତିକି ବେଳେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ

6/03/2020 at 10:05 AM

ଭଦ୍ରକ୬/୩: ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ଏ କେମିତି ବିଶ୍ଵାସ ? ଆପେ ଆପେ ଘରର ଜଳୁଛି। ଯେମିତି ଲାଗୁଛି କେହି ଜଣେ ନିଆଁ ପେଣ୍ଡୁଳା ଘରର ମଥାନ ଉପରକୁ ପିଙ୍ଗି ଦେଉଛି କି?

 ଗାଁର ଜଣେ ଝିଅଙ୍କ ଅଜବ ପ୍ରକାର କଥା, ଯେତେବେଳେ କହୁଛନ୍ତି ମୋ ଦେହ ଜଳୁଛି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ମୋ ଆଖି ଜଳୁଛି। ଠିକ୍ ସମୟରେ କାହା ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଉଛି। ଘରର ମାଥାନରେ କେମିତି ଲାଗୁଛି ନିଆଁ। ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ତ ହାସିନପୁର ଗାଁର ଦାସସାହିରେ ଏଭଳି ଅଦ୍ଭୁତ ଘଟଣା ଘଟିଛି। 

କିଏ ଗୁଣୀ କରୁଛି, ନ ହେଲେ ବାଣ ପେସୁଛି। ପୁଣି ନିଆଁ ବାଣ । ଏମିତି ଅନେକ କଥା ଗାଁରେ ଟୁପୁରୁ ଟାପୁରୁ ଚାଲିଛି। ଗାଁର ଲୋକେ ଘର ସାମ୍ନା ରେ ଜଗି ରହୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗୁଛି ପାଣି ଛାଟି ଲିଭାଉଛନ୍ତି। ଘରର ଜିନିଷପତ୍ର ଆଉ ଆସବାବପତ୍ର ଏବେ ଗାଁ ଖଳାରେ  ପଡି ରହିଛି।

ଗତ ସୋମବାରୁ ଗାଁରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ ସବୁ ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲାଣି।  ଲୋକେ ଏବେ ଭୟରେ ଘର ବାହାରେ ଜଗି ବସୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଦିନ ବେଳେ ନିଆଁ ଲାଗୁଛି। ଘର ର ମଥାନ ଓ ଚାଳ ର କଣ ସ୍ଥାନ ରେ ନିଆଁ ଲାଗୁଥିବା କହୁଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକେ। ଏଭଳି ଭାବେ ୮ଟି ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲାଣି।

ଗାଁର ଜଣେ ଝିଅ ଯେତେବେଳେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ଦେହ ରେ ଜଳାପୋଡା ହେଉଛି। ଆଉ ଯେତେବେଳେ କହୁଛନ୍ତି ମୋ ଆଖି ଜଳୁଛି ସେହି ସମୟରେ ଘର ଗୁଡିକରେ ନିଆଁ ଲାଗୁଛି। ସେହି ଝିଅ ଏବେ ଭଦ୍ରକ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଘର ପାଇଁ ଜରି ପାଲ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାକୁ ଏକ ଭୌତିକ କାଣ୍ଡ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକବାଦୀ।

ହନୁମାନ ଚାଳିଶା , ଗୀତାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭୌତିକ କାଣ୍ଡ ଓ ଅଶରୀର ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏମିତି କି ରଥ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅଧରପଣା ନୀତି ବେଳେ ଅଶରୀର ମାନଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ଅଶରୀର ବା ଆତ୍ମାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଅଧିକ ସମୟ ରହି ନଥାଏ ।

ତେବେ ଏହି କାଣ୍ଡ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକବାଦୀ କହନ୍ତି। ସତ ହେଲେ ସାଂଘାତିକ। କାରଣ ଯାହା ବି ହେଉ । ସତ ଜଣା ପଡୁ ନହେଲେ ଲୋକେ କହିବେ ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ଭୁତଙ୍କ ରାଜ ଚାଲୁଅଛି।

   Related Posts