Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଶେଷରେ ସତ ମାନିଲା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର : କାବୁଲ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୧୦ ନୀରିହଙ୍କ ଯାଇଛି ଜୀବନ

18/09/2021 at 9:37 AM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ୍ ୧୮/୦୯: ସାରା ବିଶ୍ୱ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇଲା ଆମେରିକା । ଭୁଲ ମାନିଲା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର । କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଯାଇଛି ୧୦ ନୀରିହଙ୍କ ଜୀବନ । ଆତଙ୍କବାଦୀ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ସହ ନୀରିହ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ବି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହି ସତ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ।

ସ୍ୱୀକାର କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯ ରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ୭ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୧୦ଜଣ ନିରୀହ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଅଲିଉଡ ଅଷ୍ଟିନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କାବୁଲରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ଦଶ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆମେ ଦୁଃଖିତ । ସେଥିପାଇଁ ମାଗୁଛୁ କ୍ଷମା ।

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ମୁଁ ଗଭୀର ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି ବୋଲି ଅଷ୍ଟିନ କହିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦୁଃଖିତ ଏବଂ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୁଲରୁ ଆମେ ଶିଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ । ଏଥି ସହିତ ପେଣ୍ଟାଗନରେ ଜେନେରାଲ୍ କେନ୍ଥ ମ୍ୟାକେଙ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଭୁଲ । ମୁଁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରଥମେ “ଯଥାର୍ଥ” କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ସାନ ପିଲା ସୁମାୟାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କାରରେ ଥିବା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ବିସ୍ଫୋରକ ନୁହେଁ ବରଂ ପାଣି ପାତ୍ର । ପେଣ୍ଟାଗନ୍ କହିଛି ଯେ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍-ଖୋରାସାନ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହ ଜଡିତ ଏକ କମ୍ପାଉଣ୍ଡରେ ନଜର ଆସିବା ପରେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ କାରକୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଟ୍ରାକିଂ କରିଥିଲେ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କାରର ଗତିବିଧି କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଏକ ସିସିଟିଭି ଡ୍ରୋନ୍ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ କାରର ଟ୍ରଙ୍କରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଲୋଡ୍ କରୁଥିବା ଦେଖିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେମାନେ ପାଣି ପାତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ ।

   Related Posts