Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ, ନଗଦ ପୂଳା ପୂଳା ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଇଟା ଜବତ ? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛି ତାଲିବାନ

15/09/2021 at 1:39 PM

କାବୁଲ ୧୫/୦୪ : କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ବାସଭବନର ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ବ୍ୟାଗ ଓ ୧୮ଟି ସୁନା ଇଟା ଜବତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ଚଢାଉ କରିଥିଲେ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ।

ଏହି ଚଢାଉରେ ତାଲିବାନ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଗ ପାଇ ୬.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଏବଂ ୧୮ଟି ସୁନା ଇଟା ଜବତ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହିପରି କିଛି ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ତାଲିବାନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଆୟୋଗର ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟ ଅହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା ୱାସିକ୍ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଏହି ଭିଡିଓ ଆଧାରରେ ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ତାଲିବାନ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା ପାଇଛି । ସେହି ଭିଡିଓକୁ ତାଜୁଦିନ୍ ସୋରୁଶ ନାମକ ଜଣେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସାମ୍ବାଦିକ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ବାୟୋ ଅନୁଯାୟୀ ସୋରୁଶ ଇରାନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟେଲିଭିଜନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସମ୍ବାଦଦାତା ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ତାଲିବାନ ପଞ୍ଜଶୀରରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ଭାଇ ରୋହଲ୍ଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ପଞ୍ଜଶୀରରେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରତିରୋଧ ଫ୍ରଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ଭାଇ ରୋହଲ୍ଲା ଅଜିଜିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଥିଲା ।

ଏଥିସହ ଉତ୍ତର ପ୍ରତିରୋଧ ବାହିନୀର ନେତା ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦଙ୍କ କେଉଁଠାରେ ଅଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡି ନାହିଁ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆମେରିକା ସମର୍ଥିତ ସରକାର ପତନ ପରେ ତାଲିବାନ ଦେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ତାଲିବାନ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନକୁ କାବୁ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୩୦ ଅଗଷ୍ଟରେ ଆମେରିକା ସେନା ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ ।

   Related Posts