Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ତାଲିବାନ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ରହିଛି ପାକିସ୍ତାନର ସମର୍ଥନ, ମୁଲ୍ଲା ବରାଦରଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟରୁ ହେଲା ବଡ ଖୁଲ୍ଲାସା

11/09/2021 at 9:23 AM

କାବୁଲ ୧୧/୦୯ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ନୂଆ ଭାବେ ଗଠିତ ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ ଘନି ବରାଦରଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନୀ ପାସପୋର୍ଟରୁ ମିଳିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପରିଚୟ ପତ୍ରରୁ ଅନେକ ଦସ୍ତାବିଜ ଲାଗିଛି । ଉଭୟ ଦଲିଲରେ ତାଙ୍କ ନାମ ମହମ୍ମଦ ଆରିଫ ଆଗା ଭାବରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇ ତାଲିବାନକୁ କାବୁଲକୁ ଧରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଖବର ପୁଣି ଥରେ ଦୃଢୀଭୁତ ହୋଇଛି ।

ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କ୍ଷମତାକୁ ତାଲିବାନ ଫେରିବାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ୧୦ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୪ ରେ ମୁଲ୍ଲା ବାରାଦରର ପାକିସ୍ତାନୀ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ୧୯୬୩ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ସୟଦ ଏମ ନାଜିର ଆଗା ପିତାଙ୍କ ନାମ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି ଆଇଡି କାର୍ଡ ଜୀବନ ପାଇଁ ବୈଧ ଅଟେ । ପାକିସ୍ତାନର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଜେନେରାଲ ଏହାକୁ ଯଥାର୍ଥରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆମେ ମୁଲା ବରାଦାର ପାକିସ୍ତାନୀ ପାସପୋର୍ଟ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ତେବେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ‘GF680121’ । ଏହା ମଧ୍ୟ ୧୦ଜୁଲାଇ ୨୧୧୪ ରେ ଜାରି ହୋଇଥିଲା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନରେ ତାଲିବାନକୁ ସାମରିକ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବାର ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛି । ତେବେ ଇସଲାମାବାଦ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ଏହାକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ ବୋଲି କହିଛି ।

‘କାବୁଲ ୱାଚର୍ସ’ ଅନୁଯାୟୀ, ମଲ୍ଲିକ ଓମାରଙ୍କ ସହ ମଲ୍ଲିକ ବାରଦାର ତାଲିବାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ସେ ପାକିସ୍ତାନର କ୍ୱେଟାରେ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଲିବାନର ଶୁରା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ମହମ୍ମଦ ଆରିଫ ଆଗା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ । ସେ ଆମେରିକାର ସମେତ ଅନ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ସମୟରେ ଶେର ମହମ୍ମଦ ଅବ୍ବାସ ଷ୍ଟାନେକଜାଇଙ୍କ ସହ ଦୋହାରେ ତାଲିବାନର ରାଜନୈତିକ ମିଶନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ ।

   Related Posts