Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ରାଫେଲ ଡିଲର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସର ବଡ ଆକ୍ସନ, ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ବିଚାରପତି

3/07/2021 at 10:38 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୭ : ରାଫେଲ ଡିଲର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର । ଭାରତ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୫୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ‘ଦୁର୍ନୀତି’ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ । ତେବେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଜଣେ ବିଚାରପତି ଏଥିପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୬ ଆନ୍ତଃ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜୁନ ୧୪ରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ପବ୍ଲିକ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ ଶାଖା ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ରେ ରାଫାଲ୍ ଚୁକ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ସେହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ମିଡିଆପାର୍ଟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରସିକ୍ୟୁସନ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ର ଆର୍ଥିକ କ୍ରାଇମ୍ ୱିଙ୍ଗର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଇଲିଆନ୍ ହୁଲେଟ୍ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଆପତ୍ତି ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ଚୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତିର ପ୍ରମାଣ ଉପରେ ଯାଞ୍ଚ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ୱାର୍ଥ, ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା” ସୁରକ୍ଷା ନାମରେ ତଦନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ହାୱଲେଟ୍ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଯଥାର୍ଥ କହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏନଏଫର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ଜାନ-ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ ବୋହର ଏହି ତଦନ୍ତକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ମିଡିଆପାର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ।

ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବା ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ୍ ଓଲାଣ୍ଡ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍, ଯିଏକି ସେତେବେଳେ ଓଲାଣ୍ଡର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବୈଦେଶିକମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନ-ୟେଭସ୍ ଲେ ଡ୍ରିଆନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ ।

   Related Posts