Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ବନ୍ଧୁକ, ତୋପ, ଲଢୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହ ଗଲୱାନରେ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତୀୟ ସେନା

28/09/2021 at 8:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯: ଅନେକ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଆଶ୍ୱାସନା ସତ୍ତ୍ୱେ, LAC ଚାରିପଟେ ଜାରି ରହିଛି ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ । ଡ୍ରାଗନ୍ ପାଇଁ ଏସବୁ କିଛି ନୂଆ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ବାର ହେବାର ନଜିର ରହିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବା ଭାରତ ଆଉ ଅବହେଳା କରିବାର ମନୋଭାବରେ ନାହିଁ । ଗଲଓ୍ୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସା ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତୀୟ ସେନା ।

କାରଣ LACର ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାରେ ଏବେ ସେନା ଦମ୍ଅ ଦେଖାଇବାକୁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଭାରତର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ତୋପ, ରକେଟ୍ ଭଳି ସବୁକିଛି ଠୁଳ କରାଚାଲିଛି । ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଭାରତୀୟ ସେନା ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ । TOI ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାୟୀ, ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ପଛଘୁଞ୍ଚା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

LAC ଉପରେ ହାଇ-ଟେକ୍ ବନ୍ଧୁକ, ବୋଫର୍ସ, ରକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ M-777 ଭଳି ଯାନ ଠୂଳ କରାଯାଇଛି । ଚିନୁକ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ M-777 Howitzer ଗୋଟିଏ ସେକ୍ଟରରୁ ଅନ୍ୟ ସେକ୍ଟରକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିସହିତ ସୀମା ସଡକ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ରାସ୍ତା ଯୋଗୁଁ ଭାରୀ ଆର୍ଟିଲିରି ବନ୍ଧୁକକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ସେନା ସୂତ୍ର ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସେନା LAC ନିକଟରେ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଭାରତ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ LAC ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ଦୃଢ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି । ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ଅଦମ୍ୟତା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭବ କରୁଛି ।

ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ସେନା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ବିଶେଷକରି ଗାଲୱାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ବିବାଦ ପରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ନିୟୋଜନ ହୋଇ ନଥିଲା ।

   Related Posts