Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ତାରିଣୀ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ
  • ||

ଜୁଲାଇରେ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ, ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧେୟକ

14/06/2021 at 10:56 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୬ : ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥି ସହିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର କାର୍ଯ୍ୟ ଜୁନ୍ ୧୬ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସଂସଦରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ବିଲ୍ ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ ।

ତେବେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବିଧାନସଭା ଏଜେଣ୍ଡା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନକୁ ବ୍ୟସ୍ତ କରିପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରମୁଖ ବିମାନବନ୍ଦରଗୁଡିକ ନାମକରଣ କରିବାକୁ ଏକ ବିଲ୍, ପିତାମାତା ତଥା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନ, ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଏକ ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ନଦୀ ଜଳ ବିବାଦର ସମାଧାନ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ପୂର୍ବରୁ ତିନୋଟି ସଂସଦ ଅଧିବେଶନକୁ ଛୋଟ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଉଭୟ ସଦନରେ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯାଇଥିଲା । ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ସାଧାରଣତଃ ଜୁଲାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । କୋଭିଡ -19 ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଯୋଗୁଁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଅକାଳରେ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପାଞ୍ଚଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ହୋମିଓପାଥି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିଷଦ (ସଂଶୋଧନ) ଅର୍ଡିନାନ୍ସ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିସିନ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ, ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ପରିଚାଳନା ଆୟୋଗ, ଇନ୍ସଲଭେନ୍ସି ଏବଂ ଦେବାଳିଆ ସଂକେତ (ସଂଶୋଧନ) ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ଏବଂ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ସଂସ୍କାର (ରାସନାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ସର୍ଭିସେସ୍ କଣ୍ଡିସନ୍) ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭରୁ ସମ୍ବିଧାନ ମାତ୍ର ୬ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦେଇଥିବାରୁ ଏହି ନିୟମାବଳୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ପିତାମାତା ତଥା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍: ଏହି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ମାସକୁ, ୧୦,୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେୟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇପାରେ ।

ନାବାଳକ ଜଷ୍ଟିସ୍ (ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍: ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବିଲ୍ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ସହାୟକ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ନିୟମାବଳୀ) ବିଲ୍: ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆସିଷ୍ଟଡ୍ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଲିନିକ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କ୍ଲିନିକ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହେବା ଜରୁରୀ ।

ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ବିଲ୍: ଏହି ବିଲ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ହାଜିପୁର, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କୋଲକାତା, ଗୁଆହାଟି ଏବଂ ରା ବରେଲିରେ ଅବସ୍ଥିତ ୬ଟି ସଂସ୍ଥାକୁ ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts