Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||
  • ସୋର : ଓଭରଲୋଡିଂ ପାଇଁ ଗଣିଲେ ତଣ୍ଡ, ୩ଲକ୍ଷ ଜରିମନା ଦେଲେ ୬ ଡମ୍ଫର
  • ||

ଦେଶର ଗୌରବର ପ୍ରତୀକ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପଛର କାହାଣୀ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ : ବର୍ତ୍ତମାନର ଧ୍ବଜା ପୂର୍ବରୁ କିଭଳି ଥିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରର ଧ୍ବଜା

14/08/2020 at 5:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୮ : ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରନ୍ତି | ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକାର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକା ଯେଉଁଭଳି ରହିଛି ତାହା କଣ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେହିଭଳି ଥିଲା ? ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକା ତିଆରି ପଛରେ କଣ କାହାଣୀ ରହିଛି ? ଏହାର ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକ ଇତିହାସ ରହିଛି | ପତାକାର ଶୀର୍ଷରେ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ, ମଝିରେ ଧଳା ଓ ନିମ୍ନରେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ରହିଛି | ଧଳା ରଙ୍ଗ ମଝିରେ ଗାଢ଼ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଚକ୍ର ରହିଛି | ଏହି ପ୍ରତୀକକୁ ସାରନାଥ ସ୍ଥିତ ଅଶୋକ ସ୍ଥମ୍ଭରୁ ନିଆଯାଇଛି |

୧୯୪୭ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୧୯୪୭ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ ସମ୍ବିଧାନ ସଭା ବୈଠକରେ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱରୂପକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ପତାକାରେ ୩ଟି ରଙ୍ଗ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା କୁହାଯାଏ | ଜାତୀୟ ପତାକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ରୂପ ପୂର୍ବରୁ ଏହିଭଳି ନଥିଲା | ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜାର ବର୍ତ୍ତମାନ ରୂପ ଧ୍ବଜା ବିକାଶ ଅନେକ ଦିଗ ଦେଇ ଗତି କରିବା ପରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି |

୧. ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜାର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱରୂପ ସ୍ବଦେଶୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ୧୯୦୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୭ ତାରିଖରେ ପାର୍ସି ବାଗାନ ଚକ (ଗ୍ରୀନ ପାର୍କ) କୋଲକାତାରେ ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଧ୍ବଜା ୩ ରଙ୍ଗ ବିଶିଷ୍ଟ ଥିଲା | ଏଥିରେ କିଛି ପ୍ରତୀକ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା |

୨. ୧୯୦୭ ମସିହାରେ ମ୍ୟାଡ଼ାମ ଭିଖାଜି କାମା ଦ୍ୱାରା ପ୍ୟାରିସରେ ଭାରତର କିଛି କ୍ରାନ୍ତିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ୩ଟି ରଙ୍ଗ ଥିଲା | ଏଥିରେ ୭ଟି ତାରା ସପ୍ତଋଷି ପ୍ରତୀକ ରହିଥିଲା |

୩. ୧୯୧୭ ମସିହାରେ ହୋମ ରୁଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ଗତିବିଧି ଅଧୀନରେ ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ୫ଟି ନାଲି ଓ ୪ଟି ସବୁଜ ପଟ୍ଟୀ ଥିଲା | ଏଥିରେ ସପ୍ତଋଷିଙ୍କ ୭ ତାରା ଥିଲେ | ବାମ ସାଇଡରେ ୟୁନିୟନ ଜେକ ଥିଲା |

୪. ୧୯୨୧ ମସିହାରେ ବିଜୟବାଡାରେ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ଅଧିବେଶନ ଏକ ପତାକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକୁ ଚତୁର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜା କୁହାଗଲା | ୩ଟି ରଙ୍ଗର ପଟ୍ଟୀରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଚରଖାର ପ୍ରତୀକ ଦର୍ଶାଉଥିଲା | ଏହି ଧ୍ବଜାରେ ନାଲି ଓ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିଲା | 

୫. ୧୯୩୧ ମସିହାରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜା ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରାୟ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜା ଭଳି | ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ୩ଟି ରଙ୍ଗ ଥିଲା, ନାରଙ୍ଗୀ, ଧଳା ଓ ସବୁଜ | ଧଳା ରଙ୍ଗ ମଝିରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଚରଖା ପ୍ରତୀକ ଥିଲା |

୬. ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଧ୍ବଜା ୧୯୪୭ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖରେ ସମ୍ବିଧାନ ସଭା ଝଣ୍ଡା ସମିତି ତରଫରୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ସମିତିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ ଡ.ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ |

   Related Posts