Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୀଷଣ ଅବପାତର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଆଜି ଓ ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟ୍ରେଲର ପଛରେ ପିଟିହେଲା ସିମେଣ୍ଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||

ଦେଖନ୍ତୁ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ୍‌-ଗଛ ପାଇଁ ତହସିଲ୍‌ ଅଫିସ୍‌ରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଖୁଲମଖୁଲା ମଗାଯାଉଛି ଲାଞ୍ଚ

29/11/2019 at 8:57 PM

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ୨୯।୧୧  ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇରେ ତହସିଲ ଅପିସରେ ଚାଲିଛି ଦୁର୍ନୀତି । ଖୁଲମଖୁଲା ମଗାଯାଉଛି ଲାଞ୍ଚ । ବାତ୍ୟାରେ ଘର ଆଗରେ ପଡିଯାଇଥିବା ଏକ ଗଛ କାଟି ଦେବାରୁ ବେଶ ହଇରାଣ ହରକତ  ହେବାକୁ ପଡିଛି ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ । ଆଇନ  କାନୁନର ଭୟ ଦେଖାଇ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କରି ପକେଟ ଗରମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘଟଣାର ଖୁଲାସା କରିବା ବେଳେ ଏବେ ବାଁରେଇ ହେଉଛନ୍ତି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ।

କେମିତି ଚାଲିଛି ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ତହସିଲ ଅଫିସ ? କେମିତି ଲୋକଙ୍କ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଆରଆଇ ?  ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ତହସିଲରେ ଖୁଲମଖୁଲା ମଗାଯାଉଛି ଲାଞ୍ଚ । ଲାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି ତହସିଲ କର୍ମଚାରୀ । ଘଟଣାଟି ହେଉଛି ଏମିତି।  ବୁଲବୁଲ୍ ବାତ୍ୟା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ନିମପୁର ଗାଁର ସୁନ୍ଦରୀ ଭୂୟାଁଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ପଡିଯାଇଥିଲା ଏକ ଚାକୁଣ୍ଡା ଗଛ ।

ଘରୁ ବାହାରି ପାରିନଥିଲେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ।  ସରକାରୀ ସ୍ଥାନରେ ଗଛଟି ଥିବାରୁ ଏହାକୁ କାଟିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ସୁନ୍ଦରୀ । ହେଲେ କେହି ଆସିଲେନି । ତେଣୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗଛଟିକୁ ଲୋକ ଲଗାଇ କାଟିଦେଲେ ସୁନ୍ଦରୀ ।  ତା ପରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ସ୍ଥାନୀୟ ଆରଆଇ ବାବୁଲି ଦେଉରୀଙ୍କ ଜୁଲୁମ୍‌ ।  ଆଇନ କାନୁନ ଦେଖାଇ ବାରମ୍ବାର ଅଫିସକୁ ଡକାଇଲେ । ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ଜରିମାନା ଲଗାଇବାକୁ ଧମକ ଦେଲେ ।

ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସୁନ୍ଦରୀ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଆମେ ଏନେଇ ତହସଲିଦାରଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲୁ । ହେଲେ ଏହା ପରେ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କ ଉପରେ ବଢିଗଲା ଅଧିକ ଜୁଲୁମ । ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସୁପରଭାଇଜର ଦୈତାରୀ ସେଠୀ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବେ ବୋଲି ଖୁଲମ ଖୁଲା ଧମକ ଦେଲେ ।

 କାଠର ଦାମ ସହ ଫାଇନ୍‌ ଦେବାକୁ କହି ଡରାଇଲେ । ମାମଲା ବିଗିଡିଯାଇଛି ବୋଲି କହି ଖର୍ଚ୍ଚପାଣି ମାଗିଲେ । ଏପରିକି ଅମିନ ପଠାଇ ଗଛ ମାପଚୂପ କରି ଜରିମାନା ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ । ଅଫିସ ଭିତରେ କଥା ଛିଣ୍ଡିଥାନ୍ତା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ କାହିଁକି କହିଲ ମାମଲା ବଢିଗଲା ବୋଲି କହିଲେ । ଏମିତିକି ଆରଆଇ ଦେହୁରୀଙ୍କୁ କାରନାମା ଶୁଣାଇ ଡରାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ । ଯାହା ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ।

ବାତ୍ୟା ପରେ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ପଡିଥିବା ଗଛ ଲୋକେ ନିଜେ କାଟି ସଫା କରିନିଅନ୍ତୁ। ହେଲେ ଏଠି ସରକାରୀ ବାବୁ କିନ୍ତୁ କରୁଛନ୍ତି ଓଲଟା କାମ । ଘର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ଗଛ କାଟିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଚମକ ଦେଇ ପକେଟ ଗରମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଖୁଲମଖୁଲା ମାଗୁଛନ୍ତି ଅର୍ଥ । ସେପଟେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ଅମିନ ଧରି ଯାଇଥିବା ଏବେକାର ଶାସନ ଆରଆଇ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ରାଉତରାୟ କହିଛନ୍ତି ଅମିନ କହିବାରୁ ସେ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଘଟଣାରେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ । ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରମାଣ ସତ ହେଲେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ।

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ତହସିଲ ସହ ଏହା ଅଧିନରେ ଥିବା ପ୍ରାୟତଃ ସବୁ ଆରଆଇ ସର୍କଲରେ ଏମିତି ଖୁଲମଖୁଲା ଲାଞ୍ଚ କାରବାର ଚାଲେ ବୋଲି ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଲାଞ୍ଚ ନଦେଲେ କୌଣସି ଫାଇଲ୍ କାମ ଆଗକୁ ବଢେନି ବୋଲି ସେମାନେ କହିବା ସହ ଏଭଳି ଦୁର୍ନୀତି ଖୋର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts