Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୯୬୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୪୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବଶବରାଜ ବୋମାଇ ହେବେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ୟେଦିୟୁରପ୍ପା
  • ||
  • ସିରିଜ୍ ଅଧାରୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କ୍ରୁନାଲ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦ୍ବିତୀୟ ଟ୍ବେଣ୍ଟି ଟ୍ବେଣ୍ଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୪୧୫ ମୃତ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୬୨୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ : ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଖସିଗଲା ଗୋଡ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ
  • ||

ଭାରତରେ ରହି ପଢିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ : ୟୁଜିସି ନେତୃତ୍ୱରେ କମିଟି ଗଠନ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ- HRD ମନ୍ତ୍ରୀ

26/07/2020 at 10:38 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୭: ଭାରତରେ କିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ରହିବେ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ କିମ୍ବା ୟୁଜିସିର ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି କମିଟି ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ଶିକ୍ଷାର ଉପଯୁକ୍ତ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ବିଦେଶରୁ ଫେରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସହାୟତା କରିବେ । କମିଟି ଗଠନ ସଂପର୍କରେ ଏକ ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ ।

ଯାହାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସାମାଧାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଶ୍ରୀ ପୋଖରିଆଲ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ପ୍ରାୟ ୭.୫ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯାଇଥିଲେ । କିପରି ଭଲ ଛାତ୍ର ମାନେ ଦେଶର ରହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ ସେଥିପ୍ରତି ଆମେ ମାନେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିସହ ସରକାରଙ୍କ ମ୍ୟାନିଫେଷ୍ଟୋ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରିମିୟର୍ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ସିଟ୍ କ୍ଷମତା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଏମିନ୍ସକୁ ମଧ୍ୟ ୫୦ ପ୍ରିତଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପୋଖରିଆଲ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts