Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

ବହି ପୃଷ୍ଠାରେ ନିର୍ମିତ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପ୍ରତିମା: ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ବଙ୍ଗଳାର ଇତିହାସ

13/10/2021 at 8:34 PM

କୋଲକାତା ୧୩/୧୦ : ବାବୁ ବାଗାନ ପୂଜାରେ ବଙ୍ଗଳା ନବୀକରଣର ୨୦୦ ବର୍ଷକୁ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଆୟୋଜକ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଥିମ୍ ସହିତ ମଣ୍ଡପ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି।

ବଙ୍ଗଳା ନବୀକରଣର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାକୁ ବାବୁବାଗାନ୍ ଦୁର୍ଗାତ୍ସବ ସମିତି ଏହାର ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ମଣ୍ଡପକୁ ଦକ୍ଷିଣ କୋଲକାତାର ଏକ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ ଜଡିତ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି।

ମଣ୍ଡପର ଥିମକୁ ନେଇ ସୁଜତା ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାସ୍ତବରେ ଇତିହାସ ବିନା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିନା ଭବିଷ୍ୟତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଆମେ ଅତୀତକୁ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ୧୫ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ୨୦ ତମ ଏବଂ ୨୧ ତମ କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏହି ମଣ୍ଡପ ଜରିଆରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ପୁସ୍ତକ ସେମାନଙ୍କ ରଚନାତ୍ମକକୁ  ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ। ହତାଶ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସବୁ କରାଯାଇଛି।

ମଣ୍ଡପ ମାଧ୍ୟମରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଇତିହାସକୁ ଏହିଭଳି ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଏକ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ। ବାବୁ ବାଗାନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକାଳୟ, ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଓ ଇତିହାସର କିଛି ପୃଷ୍ଠାକୁ ଅତି ସୁନ୍ଦର ତରିକାରେ ରଖାଯାଇଛି।

ଏଠାରେ ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ପୁସ୍ତକର ପୃଷ୍ଠା ମଧ୍ୟରେ କଳା ଓ ଧଳା ମୂର୍ତ୍ତି ଭାବରେ ସଜାଯାଇଛି। ବାବୁବଗାନର ଏହି ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ବଙ୍ଗଳାର ୨୦୦ ବର୍ଷର ନବୀକରଣର ଇତିହାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୩୦୦୦ ପୁସ୍ତକ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ରଖାଯାଇଛି। କାହାକୁ ଦେଖି ଆପଣ କେବେବି ବି ଭାବିବେନି ଯେ ଆପଣ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts