Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୩.୦ରେ ଖୋଲିବ ମଦ ଦୋକାନ ! ଜାଣନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ କେତେ ପାଇଥାନ୍ତି ରାଜସ୍ୱ

4/05/2020 at 12:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୫: ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଲାଗି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ କିଣାବିକା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ଆଜିଠାରୁ କରୋନା ଜନିତ ଲକ୍‌ଡ଼ାଉନ୍‌ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ତେବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୩.୦ରେ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ କଟକଣା କୋହଳ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ମଦ କାରବାର ହେବାକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କେତେକ ଖବର ଭାଇରାଲ ହେବାର ଲାଗିଛି । ଯେପରି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ମଦ ବେପାର ଉପରେ ଭରସା କରୁଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସତ୍ୟ କ’ଣ?

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ମଦ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଶିଳ୍ପ ପ୍ରବଳ ଚାପରେ ପଡୁଥିଲା, ହରିୟାଣା ପରି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହା ଦାବି କରୁଥିଲେ। ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ  ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୩.୦ରେ ମଦ କାରବାରକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ ।ବାସ୍ତବରେ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ ହେଉଛି – ରାଜ୍ୟ ଜିଏସ୍‌ଟି , ଜମି ରାଜସ୍ୱ, ଭ୍ୟାଟ୍ କିମ୍ବା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ବିକ୍ରୟ କର, ମଦ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଏବଂ ଯାନ ଉପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟିକସ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଛି | ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ଅର୍ଥାତ୍ ମଦ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି । ଅବକାରୀ ଶୁଳ୍କ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ରାଜସ୍ୱରେ ଏକ ବଡ଼ ଅବଦାନ ଦେଇଥାଏ |

ମଦ, ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲକୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି | ନିକଟରେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ମଦ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ବିଦେଶୀ ମଦ (ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ଏଲ୍) ଉପରେ ଟିକସ ୩୫ ରୁ ୪୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି। ସେହିଭଳି ବିୟର ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ୪୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବିୟର ପାଇଁ ୪୫ ଟଙ୍କା, ତା’ପରେ ଗ୍ରାହକ ସରକାରଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦିଅନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି ଅଂଶ ପାଇଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ମାସ ଧରି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ରାଜ୍ୟମାନେ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ରାଜସ୍ୱର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବିକ୍ରୟରୁ ଆସିଥାଏ | ଏହି ଦୁଇଟିର ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଥିଲା ଯେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ 1.5 ରୁ 2 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସୁଧରେ ଲୋନ୍‌ ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା।

ଦେଶର ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ମଦରୁ କେତେ ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ..

ମଦ ବିକ୍ରୟରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାନେ ୧୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୪,୦୦୦ କୋଟି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୨୬,୦୦୦ କୋଟି, ତେଲେଙ୍ଗାନା ୨୧,୫୦୦ କୋଟି, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ୨୦,୯୪୮ କୋଟି, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ୧୧,୮୭୪ କୋଟି, ରାଜସ୍ଥାନ ୭,୮୦୦ କୋଟି ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ୫,୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରାୟ ୫,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ପାଇଥିଲା। ଏହା ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ରାଜସ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ବିହାର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ନିଷେଧ |

   Related Posts