Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ଛେଚିବ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୫୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବେ ନିଜସ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା

28/07/2018 at 12:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୮/୭ : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଯୋଜନା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ଘୋଷଣା କରିବାପରେ ବିରୋଧୀମାନେ ମସାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧ ଟଙ୍କାରେ ଯୋଗାଇବେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ । କେନ୍ଦ୍ରର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଥିବା ଲୋକେ ହେବେ ଉପକୃତ । କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ନେଇ ନେଇ ପିସିସି ସଭାପତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି’। ହିତାଧିକାରୀ କେଉଁ ଆଧାରରେ ବାଛିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।ସେହି ଭଳି ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ବିଜେଡି ଏହା ଯଦି ଗୋଷଣା କରିଥିଲା ତାହେଲେ ‘ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଉଁଠି ଥିଲେ ସରକାର’ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି । ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର େହାର ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ‘ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିଛୁ’।NFSAରୁ ବାଦ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଦାବି କରିଆସିଛି। ‘ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇନି’

   Related Posts