Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ବନ୍ୟାଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୧୫୬୯ କୋଟି ମାଗିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର: ଦାବିକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ

25/10/2020 at 7:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୧୦ : ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ସରାକରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏପଟେ ବିରୋଧୀ  ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଯେତିକି ଦାବି ତାହା ସମୁଦ୍ରକୁ ଶଙ୍ଖେ। ଏପଟେ ବିଜେପି କହିଛି ପୂର୍ବପରି ରାଜ୍ୟର ଦାବି ମୁତାବକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସହାୟତା କରିବେ। ଏପଟେ ବିଜେଡି ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ରଖିଛି |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟାଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ୟାରେ ଭିତ୍ତିଭୂମୀ, ଘର, ଚାଷ ଏବଂ ରିଲିଫ ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦକୁ ମୋଟ ୧୬୪୨.୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏସଡିଆରଏଫ ଓ ଏନଡିଆରଏଫ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟ ବିର୍ପଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସହାୟତା ଦାବି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଜନିତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ରିଲିଫ ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବାବଦରେ ୭୧୫.୯୧ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ୬୪୮.୯୦କୋଟି ଟଙ୍କା, ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ୨୦୪.୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ବର୍ତମାନ ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଦାବିକୁ ନେଇ ସରାକରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ। ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ସରକାର ବନ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛି କଂଗ୍ରେସ। ବନ୍ୟାକ୍ଷୟ ବାବଦରେ ଦାବି କରିଥିବା ୧୫୬୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ସମୁଦ୍ର କୁ ଶଙ୍ଖେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁର। ଏପଟେ ବିଜେପି କହିଛି ରାଜ୍ୟସରକାର ଯେତେବେଳ ଯାହା ଦାବି କରିଛିନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ କରି ଯାଇଛନ୍ତି।  ପ୍ରକୃତ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସବୁବେଳେ ସହାୟତା କରିଆସିଛନ୍ତି। ଏବେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବନ୍ୟା ହେଲା ,ବାସ୍ତବ କ୍ଷତି ଅନୁସାରେ ଅନୁଦାନ ମିଳିବ। ଏପଟେ ବିଜେଡି ଏହାର ଜବାବ ରଖିଛି। କହିଛି ସରାକର ହିସାବ କରି ଏହି ଅର୍ଥ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ଅର୍ଥ ଅଭାବ ହେବ ପୁଣି କେନ୍ଦ୍ରସରାକର ନିକଟରେ ଦାବି କରିବେ ରାଜ୍ୟସରକାର।

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ସରାକାରଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରାକର ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts