Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ରାଜ୍ୟକୁ ଆଜିସୁଦ୍ଧା ଫେରିଲେଣି ୩୯, ୭୬୫: ଘର ବାହୁଡା ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀ, ରାସ୍ତାରେ ଓହ୍ଲାଅନି, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରୁହ

7/05/2020 at 5:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୭|୦୫:  କରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି ।ଏଥିରେ ମୁଖପାତ୍ର ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସର କିପରି ମୁକାବିଲା ହେଉଛି ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବା ପାଇଁ କଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ସେନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏବେ  ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବା ଲାଗି ଇ-ପାସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । Covid19.gov.in ୱେବସାଇଟରେ ପାସ ଉପଲବ୍ ହେବ । ତେବେ ଯେଉଁ  ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆମାନେ ବାହାରୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି । ସେମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଓହ୍ଲାଇପାରିବେନି ବୋଲି ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ନିୟମ ନମାନିଲେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହାସହ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା  କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ଜଗତସିଂପୁର ଅରେଞ୍ଜ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।ଏବେସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟକୁ କେତେ ପ୍ରବାସୀ ଫେରିଛନ୍ତି ସେନେଇ ସରକାର ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଯାଏଁ ରାଜ୍ୟକୁ ମୋଟ ୩୯୭୬୫ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ଫେରିଛନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୬୭୯୮ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତରଖାନା କରାଯାଇଛି ।

ଓଡିଶାରେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍ ନେଇ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ଯ ରଖିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏବେ ୮ ଲାବ୍‌ରେ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା କରାୟାଉଛି ।  ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୫୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇସାରିଛି । ସେହିପରି  ଆହୁରି ୧୧ଟି ପରୀକ୍ଷାଗାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଥିବା ଯୋଗୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛି । ମୋଟ୍ ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ରାଜ୍ୟର ୧୮ଜିଲ୍ଲାରେ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଭାକସିନ୍ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ୩ ଉପାୟ ରହିଛି । ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ, ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୁଅନ୍ତୁ ବୋଲି ପୁଣି ଥରେ ସରକାର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts