Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଓଡ଼ିଶାକୁ ଡବଲ ଭୟ: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

28/01/2020 at 8:59 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୮/୧: ଓଡ଼ିଶାକୁ ଡବଲ ଭୟ । ଏଣେ  ବାର୍ଡ flu ତେଣେ ଚାଇନା କରୋନା ବି ଡରଉଛି । ଦିନକୁ ଦିନ ଘାତକ ହେଲାଣି କରୋନା ଭାଇରସ । କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁ  ଚୀନରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୪ ହଜାର ପାଞ୍ଚ ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଏଣେ କୋରନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆଜି ବସିଥିଲା ମେଡିକାଲ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟଙ୍କ ବୈଠକ।  

କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ସତର୍କତା। ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲର ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ହସ୍ପିଟାଲ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ନେଇ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି । ଚାଇନାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ, ଥଣ୍ଡା କି ଜ୍ବର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ କି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ, ସେ ସଂପର୍କରେ କର୍ମଶାଳାରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ।

କୋରନା ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ବର କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ କଟକ ଏସସିବିରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍ ଆଉ ୱାର୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏସସିବିରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ମେଡିସିନ, ପଲମ୍ୟୁନାରୀ ଓ ଆନାସ୍ଥାସେଆ ତିନି ବିଭାଗର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସେବା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଟିମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବ। ଓଡ଼ିଶାର ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲାର ସର୍ବାଧିକ ଲୋକ ଚାଇନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।  ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀ ନିୟମିତ ଚୀନ ଯାଆନ୍ତି । ତେଣୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଭାରତରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି କରୋନା ପଜିଟିଭ କେସ୍ ଦେଖାଯାଇନାହିଁ। ତେବେ ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କରୋନା ଭୁତାଣୁ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ NIV ପୁନେ ସମେତ ଦେଶର ୨୦ଟି ଲ୍ୟାବ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ  ଓଡ଼ିଶାର RMRC ବି ରହିଛି । କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ୧୯ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ବି ଏହି ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସର ଏପିସେଣ୍ଟର ଉହାନକୁ ସିଲ୍ କରିଦେଇଛି ଚୀନ୍ । ତେଣୁ ଉହାନର ହୁବେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ  ଫଶି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି। ଏନେଇ ବେଜିଂ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ରବୀଶ କୁମାର।

   Related Posts