Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା, ୧୪୫ ଜଣ ଗଣନାକାରୀ ନିୟୋଜିତ

3/01/2020 at 9:22 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୩/୧: ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା । ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ୫ଟି ରେଞ୍ଜ, ଚିଲିକା, ମହାନଦୀ  ଓ ବାଙ୍କୀ ଉପଖଣ୍ଡ ବଡପଟ, କୁଲଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସମେତ ନନ୍ଦନକାନନ ପାର୍ଶ୍ବ ଜଳାଶୟରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ତିନି ଦିନରେ ୫୮ଟି ଟିମ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀ, ସାମ୍ବାଦିକ, ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀ ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ବିଶେଷ ଭାବେ ଶୀତଋତୁରେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବା ସିଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୪୫ ଜଣ ଗଣନାକାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ସେମାନଙ୍କୁ ୨୯ ଟି ଗ୍ରୁପରେ  ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସାତପଡାରେ ୧୧ଟି, ଚନ୍ଦ୍ରାପୁଟରେ ୧୪ ଟି  ଏବଂ ମଙ୍ଗଳାଯୋଡିରେ ୪ ଟି ଗ୍ରୁପ ଏହି ଗଣନାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।  ଆସନ୍ତା ୫ରୁ ଚିଲିକା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା  ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ସମୟରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମିରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟର ଏକ ମାତ୍ର ମଧୁର ଜଳ ହ୍ରଦ ଅଂଶୁପା ସହିତ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ପାଞ୍ଚଟି ରେଞ୍ଜରେ ୫୮ ଟି ଟିମ୍ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି  । ତିନି ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ଏହି ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ସେହିପରି ନନ୍ଦନକାନନ ନିକଟରେ ଥିବା ଜଳାଶୟଗୁଡ଼କରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗଣନାକାରୀ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା କୁଲଡ଼ିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ଚାଲିଛି।  ରିସିଆ, ସିନ୍ଦୁଆ,ବୁଗାଳିବନ୍ଦ,ଖୋମକୂଟ,ତେଣ୍ଡା ଅଂଚଳରେ ପକ୍ଷୀଗଣନା ପାଇଁ ୫ଟି ଟିମ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ସେହିଭଳି ନୀଳଗିରି ବନନିଭାଗ ଅଧିନ ପଦ୍ମତୋଳାରେ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବନାଞ୍ଚଳ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ପକ୍ଷୀଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ  । ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖ ଦିନ ଡମପଡା ଚନ୍ଦକା ୱାଇଲଡ଼ ଲାଇଫ ପକ୍ଷରୁ ବାଙ୍କୀର ବାକି ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବ। 

   Related Posts