Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଆଜି ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||

ହାତୀ-ମଣିଷ ସଂଘର୍ଷ ବଢ଼ାଇଲା ଚିନ୍ତା : ଗଜରାଜଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ଼ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରୋସିଡିଓର, ଖୋଲାଯିବ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ

27/06/2020 at 6:21 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୦୬ :  ରାଜ୍ୟରେ ହାତୀ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ଼ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରୋସିଜିଓର ବା ଏସଓପି ଜାରି କରିଛି ବନ ବିଭାଗ । ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ବା ପିସିସିଏଫ୍‌ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ୍ଟେ୍ରାଲରୁମ୍‌ ଖୋଲାଯିବ । ଏହି କଣ୍ଟେ୍ରାଲ ରୁମ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ୨୪ଘଣ୍ଟା ହାତୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ । ହାତୀ ଓ ମଣିଷର ସୁରଡ଼ା ପାଇଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । …..

ଓଡ଼ିଶାରେ ହାତୀ-ମଣିଷ ସଂଘର୍ଷ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ହାତୀ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ, ଗଲା ୨୫ଦିନ ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୫ରୁ ଅଧିକ ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ୨୦୧୮-୧୯ରେ ୯୩ ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୮୫ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏବେ ହାତୀ ଓ ମଣିଷଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏସଓପି ଜାରି କରିଛି ବନ ବିଭାଗ । ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ବା ପିସିସିଏଫ୍‌ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ୍ଟେ୍ରାଲରୁମ୍‌ ଖୋଲାଯିବ । ଏହି କଣ୍ଟେ୍ରାଲ ରୁମ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ୨୪ଘଣ୍ଟା ହାତୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ ।

ଡିଭିଜନସ୍ତରରେ ଏସିଏଫ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଗଠିତ ଟିମ୍‌ରେ ଜଣେ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର, ଜଣେ ଡେପ୍ୟୁଟି ରେଞ୍ଜର, ୨ଜଣ ଫରେଷ୍ଟର ଓ ୩ଜଣ ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ଼ ରହିବେ । କନ୍‌ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ନମ୍ବର ଡିଭିଜନର ସମସ୍ତ ଷ୍ଟାଫ୍‌, ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର, ପାଖ ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ. ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଭାପତି ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିବ । ଡିଭିଜନ ସ୍ତରରେ ଏକ ହ୍ବାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଗଠନ ହେବ ।  ହାତୀମାନେ ଯଦି ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର, ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ରାଜପତ ନିକଟରେ ରହିଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାନ୍ତି, ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼େ, ତେବେ  ଡିଭିଜନ କନ୍‌ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌କୁ ତୁରନ୍ତ ଖବର ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଗଲା ୫ବର୍ଷରେ ୭୭୮ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ହାତୀ ମଣିଷ ଲଢ଼େଇରେ ୫୧୨ଜଣଙ୍କ ପାଣହାନୀ ଘଟିଛି । ବର୍ତମାନ ହାତୀ ଓ ମଣିଷଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନବିଭାଗ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ତେବେ ଏଥିରେ କେବଳ ବନ ବିଭାଗ ନୁହେଁ, ରେଲଓ୍ନେ, ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ,  କୃଷି ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ନରହିଲେ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ।

ଅନେକ ସମୟରେ ହାତୀମାନେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବାରୁ ହାତୀ-ମଣିଷ ଲଢ଼େଇ ଭଳି ଅପ୍ରିତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ତେବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉଚିତ୍‌ କ୍ଷତିପୂରଣ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଅନେକଙ୍କ ମତ ।

   Related Posts